Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy rozbojów na taksówkarzach zatrzymani

Data publikacji 27.04.2015

Małopolscy Policjanci błyskawicznie zatrzymali sprawców rozboju na taksówkarzu i odzyskali taksówkę. Zatrzymani to mieszkańcy Krakowa. Za rozbój z niebezpiecznym narzędziem grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Z kolei w ręce wrocławskich stróżów prawa wpadł mężczyzna, który grożąc kierowcy taksówki przyłożonym do głowy przedmiotem zawiniętym w płócienną torbę, nakazał mu udać się w kurs pod groźbą pozbawienia życia. Kierowcy udało się odjechać bez sprawcy i powiadomić o wszystkim Policję.

W sobotę około godz. 21 dwóch młodych mężczyzn zamówiło kurs taksówką z ul. Szymanowskiego w Krakowie. Jako punkt docelowy podali taksówkarzowi Przylasek Rusiecki, gdzie miała się odbywać jakaś towarzyska impreza.  W trakcie jazdy pasażerowie zaczęli grozić nożem kierowcy i w rejonie ul.Karasiówka kazali mu wysiąść  z samochodu,  a sami odjechali taksówką.

63-letni kierowca taksówki skontaktował się z Policją. Natychmiast przystąpiono do działań blokadowo-pościgowych, informując o zdarzeniu również podległe jednostki Policji. Wszystkie jednostki otrzymały komunikat o dokonanym rozboju i sprawcach poruszajacych się porwaną taksówką, wystawiono posterunki blokadowe również poza Krakowem.

20 kilometrów od miejsca zdarzenia, w powiecie krakowskim, natrafiono na poszukiwanych. Obaj zostali zatrzymani przez dzielnicowych z komisariatu Policji w Słomnikach w bezpośrednim pościgu i przewiezieni do policyjnych aresztów. Taksówka została odzyskana, a wraz z nią pieniądze i dokumenty napadniętego mężczyzny.  

Podejrzani to mieszkańcy Krakowa w wieku 21 i 24 lat (notowani za przestępstwa kryminalne).  Obaj byli pod wpływem alkoholu, dlatego też wszelkie czynności procesowe wykonywane były z nimi po wytrzeźwieniu. Za rozbój z niebezpiecznym narzędziem grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Z kolei funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Patrolowego komendy miejskiej zatrzymali 26 – latka podejrzanego o usiłowanie rozboju na kierowcy taksówki. Do zdarzenia doszło późnym wieczorem na terenie dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. Do taksówki znajdującej się na postoju wsiadł mężczyzna i przykładając do głowy kierowcy zawinięty w płócienną torbę przedmiot, pod groźbą pozbawienia życia kazał mu udać się w kurs. Pokrzywdzony podjął skuteczną próbę wprowadzenia sprawcy w błąd, tak by zobaczył czy przez przypadek coś mu nie wypadło przy wsiadaniu. Gdy ten wychylił się, kierowca ruszył samochodem powodując wypadnięcie napastnika z auta. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci w wyniku sprawdzenia okolicznych ulic namierzyli podejrzanego. Mężczyzna podczas próby zatrzymania, trzymając rękę za kurtką groził, że zaraz odpali granat. Po chwili został obezwładniony.

26 - latek trafił do policyjnego aresztu. Wyjaśniając okoliczności związane z tą sprawą policjanci ustalili, że zatrzymany dopuścił się jeszcze innego rozboju, do jakiego doszło kilka dni wcześniej. Wówczas napadnięta została kobieta. Funkcjonariusze w dalszym ciągu sprawdzają, czy podejrzany nie ma na swoim koncie innych podobnych zdarzeń.

Za rozbój grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / KWP we Wrocławiu /mg / mw)

 

 

Powrót na górę strony