Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oddano cześć norweskim policjantom - więźniom obozu w Stutthofie

Data publikacji 27.04.2015

Na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 271 norweskich policjantów, więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele norweskiej i polskiej Policji na czele z Komendantem Głównym Policji norweskiej - Hansem Sverre Sjøvold oraz Komendantem Głównym Policji polskiej – nadinsp. Krzysztofem Gajewskim.

Norwescy policjanci trafili do obozu za odmówienie współpracy z pronazistowskim rządem i odmowę podjęcia służby w SS. Na uroczystości obecny był jedyny żyjący uczestnik tamtych wydarzeń – 97-letni Trygve Rindhal, który wrócił do obozu po ponad 70 latach.

O godz. 9:50 miała miejsce uroczysta zbiórka pod bramą obozu, następnie zebrani goście przemaszerowali do Pomnika Wolności poświęconego ofiarom obozu. Tam wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamięci poświęconej wspominanym tego dnia norweskim policjantom i złożenie kwiatów. Minutą ciszy oddano im hołd.

Następnie w budynku komendantury wyświetlono film o wyzwoleniu obozu, odbyła się także promocja książki opisującej losy uwięzionych norweskich policjantów napisana przez jednego z nich.

Oprawę muzyczną ceremonii zapewniła Orkiestra Policji z Oslo.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony