Policyjni wodniacy przygotowują się do sezonu
Policyjni wodniacy z Warmii i Mazur oraz Podlasia już przygotowują się do służby na wodach. Kolejny raz w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywa się szkolenie tej grupy funkcjonariuszy. Wszystko po to, aby wypoczynek mieszkańców i gości odwiedzających oba regiony był bezpieczny.
Policyjni wodniacy z Warmii i Mazur i Podlasia już przygotowują się do służby na wodach. Kolejny raz w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywa się szkolenie tej grupy funkcjonariuszy. Wszystko po to, aby wypoczynek mieszkańców i gości odwiedzających oba regiony był bezpieczny. Służba policyjnych wodniaków w okresie największego natężenia turystycznego, w Krainie Tysiąca Jezior, jest niezbędna.
Policjanci, priorytetowo traktując wakacyjne bezpieczeństwo mieszkańców regionu, jak i turystów, współdziałają z innymi służbami. Do zadań patroli wodnych należą między innymi kontrolowanie organizatorów imprez na wodach i terenach przywodnych w zakresie spełniania warunków bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ich trwania, zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zrachowaniom mogącym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia lub naruszających porządek publiczny na wodach i terenach przywodnych. Jednak zadaniem najważniejszym jest zapobieganie wypadkom i, jak tylko będzie taka potrzeba, ratowanie ludzi.
Tegoroczne szkolenie policyjnych wodniaków, które odbywa się znów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie ma charakter głównie praktyczny. To już kolejny rok z rzędu, kiedy dzięki uprzejmości i wsparciu Rektora WSPol, kierownictwa i kadry dydaktycznej Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa I Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowaliśmy takie szkolenie. W tym roku dołączyli do nas koledzy z Podlasia. Możemy wymienić się doświadczeniami. Chodzi o to, aby dać policjantom możliwość pogłębienia umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego – powiedział podkom. Andrzej Lubowiecki specjalista Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. - Dlatego też po raz kolejny większość zajęć odbywa się na basenie. Policjanci doskonalą pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym, skoki ratunkowe i inne sposoby bezpiecznego wejścia do wody, pływanie pod wodą, prowadzenie akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodnego, holowanie osoby zagrożonej, opanowanie osoby tonącej pasywnej i ułożenie jej w pozycji do holowania, czy postępowanie z osobą tonącą aktywną.
Policjanci mają także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, zwłaszcza osobom wydobytym z wody. Poza praktyką funkcjonariusze również odświeżą teorię dotyczącą wykroczeń związanych ze specyfiką pracy na wodach.
Praktyka pokazuje, że doskonalenie zawodowe policjantów pełniących służbę na wodach Warmii i Mazur przynosi oczekiwane skutki. Najbardziej wymiernym efektem tego jest życie około 70 osób uratowanych przez nich od 2010 roku.
Podobnie jak na drogach regionu, tak i na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, od kilku lat funkcjonuje „Wojewódzka koordynacja służby na drodze wodnej systemu Wielkich Jezior Mazurskich”. Taki nowatorski sposób zorganizowania służby policyjnych wodniaków, utworzenie patroli pełniących służbę od świtu do zmierzchu na terenie jezior powiatów węgorzewskiego, giżyckiego, mrągowskiego i piskiego, jak podsumowują policjanci, przyczyniło się m.in. do zwiększenia częstotliwości przebywania patroli na danym odcinku szlaku, szybszej reakcji na zdarzenie i podjęcia działań ratunkowych. Co najważniejsze, na jeziorach objętych Wojewódzką koordynacją służby na drodze wodnej Systemu Wielkich Jezior Mazurskich, w miejscu i czasie pełnienia służby przez policjantów, do tej pory nie odnotowano przypadków utonięcia osób.
W sumie do służby na wodach Warmii i Mazur przygotowanych jest około 40 wyspecjalizowanych policjantów, którzy na co dzień tradycyjnie już będą wspierani przez policjantów Oddziału Prewencji Policji oraz pracowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR), Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR), Urzędu Żeglugi Śródlądowej, Straży Pożarnej, Straży Rybackiej, Staży Leśnej, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie, Żandarmerii Wojskowej, Straży Gminnych (Miejskich), Polskiego Czerwonego Krzyża.
Policjanci mają do dyspozycji 25 łodzi: 20 ciężkich kategorii R-2, 5 lekkich kategorii R-3 oraz poduszkowiec. Tylko w tym i ubiegłym roku w Gołdapi, Ostródzie, Mrągowie, Olsztynie i Ełku do służby na wodzie zakupiono szybkie i nowoczesne łodzie.
(KWP w Olsztynie / mo)