Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udaremniona korupcja na granicy

Data publikacji 28.11.2007

Lubelscy policjanci zatrzymali czterech celników i udziałowca składu celnego podejrzanych o korupcję. W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Krajową zatrzymano do tej pory siedmiu celników i dwóch przedsiębiorców. Badane są nowe wątki i planowane kolejne zatrzymania. Celnicy w zamian za łapówki przyśpieszali kontrole na granicach, fałszowali dokumentację, zaniżali wartości celne towarów lub też odstępowali od przeprowadzenia odpraw.

Wczoraj rano policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Lublinie wkroczyli na teren Oddziału Celnego w Dorohusku. Zatrzymali czterech funkcjonariuszy w wieku od 38 do 42 lat podejrzanych o korupcję. Wszyscy są mieszkańcami powiatu chełmskiego. Policjanci zatrzymali także 37-letniego Jacka K. – udziałowca jednego ze składów celnych.

Śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy Izby Celnej prowadzi Wydział V w Lublinie Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Lubelscy policjanci wykonując czynności zlecone przez prokuraturę od ponad pół roku interesowali się tą sprawą. Jak ustalili śledczy funkcjonariusze przyjmowali korzyści majątkowe za czynności, które należały do ich obowiązków – a więc kontrolę i odprawę towarów na granicy. W zamian za łapówki przyśpieszali kontrole na granicach, fałszowali dokumentację, zaniżali wartości celne towarów lub też odstępowali od przeprowadzenia odpraw. Jak ustalili śledczy ich wspólny przestępczy proceder dotyczy lat 1998 - 2007. Szacuje się, że w tym czasie łącznie przyjęli korzyści majątkowe w kwocie nie mniejszej niż 100 tys. złotych i 50 tys. dolarów USA. Ustalono także, że łapówki pochodziły w większości od właścicieli różnych podmiotów gospodarczych działających na terenie województwa lubelskiego.

Wczoraj policjanci zabezpieczyli cztery samochody osobowe oraz pieniądze w kwocie 60 tys. złotych, 2000 Euro i 6500 dolarów USA.

Jeszcze dziś po przedstawieniu zarzutów prokurator zdecyduje o środkach zapobiegawczych. Sąd będzie rozpatrywał wnioski o tymczasowe aresztowanie. Wszystkim grożą bardzo surowe kary-do 10 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej-17 października 2007 roku Sąd Rejonowy w Lublinie na wniosek prokuratury wobec trzech osób zastosował areszt tymczasowy a w jednym przypadku prokurator zarządził dozór Policji.

Ciągle policjanci analizują zabezpieczone tomy akt z odpraw celnych. Wspólnie z prokuratorem planują już dalsze działania. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Powrót na górę strony