Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia policyjnych antyterrorystów na terenie Politechniki Gdańskiej

Data publikacji 30.04.2015

Na początku tygodnia na terenie Politechniki Gdańskiej doszło do zamachu terrorystycznego. Na miejsce przyjechali policyjni antyterroryści. Po trwających 4 godziny negocjacjach dowódca akcji podjął decyzję o szturmie. Policjanci zatrzymali czterech terrorystów i uwolnili zakładników. Tak wyglądały ćwiczenia przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku, których celem było sprawdzenie umiejętności policjantów oraz stosowanych procedur w tego typu sytuacjach.

Gdańscy antyterroryści, współpracując z władzami Politechniki Gdańskiej, zorganizowali ćwiczenia, podczas których w realnych warunkach mogli sprawdzić swoje umiejętności, zgranie oraz przećwiczyć wszelkie procedury, które zostałyby użyte w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Scenariusz ćwiczeń był oparty m.in. na podstawie zamachu, do którego doszło w marcu br. w Tunezji.  

Około godziny 12:00 kilku uzbrojonych w broń palną oraz materiały wybuchowe napastników dostaje się na teren Politechniki Gdańskiej.  Mężczyźni zaczynają strzelać do przechodniów, raniąc kilku z nich i uciekają na teren remontowanego budynku. Tam biorą około dziesięciu zakładników i zabarykadowują się z nimi w jednym z pomieszczeń.

Na miejsce wezwani są policyjni antyterroryści. Dwie grupy bojowe gotowe są do natychmiastowej reakcji, jeżeli doszłoby do zagrożenia życia zakładników. Policyjny negocjator przekazuje terrorystom telefon i negocjuje uwolnienie uprowadzonych osób. Terroryści przekazują żądania: 6 milionów funtów oraz bezpieczny transport na lotnisko, skąd wspólnie z zakładnikami mają odlecieć w bezpieczne miejsce. 

Po czterech godzinach negocjacji i podstawieniu autobusu, dowodzący akcją podejmuje decyzję o szturmie, w chwili gdy terroryści wraz z zakładnikami wejdą do autobusu. Po przeprowadzonej akcji oraz udzieleniu pomocy poszkodowanym policjanci sprawdzają budynek pod kątem pirotechnicznym. Znajdują ładunki wybuchowe, które zostają zneutralizowane.

Tego typu ćwiczenia to idealna okazja do sprawdzenia umiejętności oraz wszelkich procedur związanych z sytuacjami terrorystycznymi.

(KWP w Gdańsku / mo)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.47 MB)

Powrót na górę strony