Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa dokonująca przestępstw "na policjanta" rozbita

Data publikacji 04.05.2015

Krakowscy policjanci zatrzymali czwartego podejrzanego wchodzącego w skład grupy przestępczej, której członkowie trudnili się rozbojami podszywając się pod policjantów. W ostatnich dniach kryminalni z III komisariatu w Krakowie wraz z funkcjonariuszami krakowskiej komendy miejskiej zatrzymali 3 osoby dokonujące napadów z użyciem – jak się okazało - atrapy broni palnej i innych niebezpiecznych narzędzi. Podczas rozbojów napastnicy często podawali się za funkcjonariuszy służb mundurowych. Podczas przesłuchania policjanci dochodzeniówki udowodnili zatrzymanym dokonanie ponad 20 napadów i 6 włamań do placówek handlowych.

W ostatnich dniach krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą, której członkowie podczas napadów podszywali się pod policjantów. Na wolności cały czas pozostawał ostatni, czwarty członek grupy.

28 kwietnia br., ten 23-letni mężczyzna został rozpoznany przez policjantów na jednej z ulic  os. Kościuszkowskiego w Nowej Hucie. Natychmiast został zatrzymany i przewieziony do III komisariatu Policji w Krakowie. Tak jak i pozostali członkowie grupy mężczyzna usłyszał zarzuty dokonywania rozbojów. Decyzją Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy zatrzymany 23-latek został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Tym samym grupa przestała istnieć.

W ciągu ostatnich miesięcy na terenie Krakowa policjanci kryminalni odnotowali szereg rozbojów z użyciem przedmiotu wyglądającego jak pistolet czy innych niebezpiecznych narzędzi. Bandyci często podawali się za funkcjonariuszy służb mundurowych po czym żądali okazania dokumentów i przystępowali do poszukiwań wartościowych przedmiotów. Złodzieje zmuszali swoje ofiary do podania kodu pin do kart bankomatowych, kredytowych czy innych haseł autoryzacyjnych do portali płatniczych. Do rozbojów dochodziło najczęściej wcześnie rano, gdy miasto budziło się do życia, a niczego nie spodziewający się przechodnie byli rozkojarzeni i zaabsorbowani drogą do pracy.

Już od pierwszego zdarzenia 26.02.br. oficerowie śledczy rozpoczęli żmudne poszukiwania sprawców. Z biegiem czasu systematycznie gromadzony materiał dowodowy i inne poszlaki zebrane przez policjantów przyniosły kluczowy element w sprawie. Policjanci z III krakowskiego komisariatu i komendy miejskiej doszli do miejsc, w których napastnicy wynajmowali lokale. Trop okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ zdobyta informacja potwierdziła się i w wytypowanych lokalach rzeczywiście przebywali poszukiwani.

Starannie przygotowane realizacje zatrzymania podejrzanych nastąpiły późnym wieczorem, gdy złodzieje byli pochłonięci sortowanie zdobytych łupów. Policjanci weszli do trzech mieszkań jednocześnie. W rezultacie śledczy zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 22 do 28 lat oraz zabezpieczyli część skradzionych przedmiotów, atrapy broni palnej, noże, siekiery, telefony komórkowe i laptopy.

Podczas przesłuchania zatrzymani przyznali się do 20 rozbojów na terenie Krakowa oraz 9 włamań do placówek handlowych. Zarzuty będą uzupełniane sukcesywnie na podstawie zdarzeń wytypowanych przez funkcjonariuszy Policji. W stosunku do zatrzymanych Sąd Rejonowy dla Krakowa Krowodrzy zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Prowadzący sprawę policjanci w dalszym ciągu analizują inne rozboje dokonane na terenie Krakowa i okolic o podobnym sposobie działania sprawców, w celu ewentualnego ujawnienia kolejnych czynów, których mogli dopuścić się podejrzani.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony