Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

John Deere Gator TE na krakowskich Plantach

Data publikacji 06.05.2015

Krakowscy policjanci z I Komisariatu Policji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przez miesiąc testowali pojazd o napędzie elektrycznym marki John Deere Gator TE patrolując krakowski rynek i jego okolice. Chodzi o odnajdywanie rozwiązań służących bezpośredniemu kontaktowi policjanta z mieszkańcami i turystami - aby patrolujący policjanci mogli przemieszczać się w miejsca trudniej dostępne dla radiowozu, tak by na interwencję dotrzeć szybciej niż pieszo i sprawniej niż radiowozem.

Pojazd wolnobieżny – podobny do meleksa - o napędzie elektrycznym model Gator TE użyczyła do testów jedna z firm, od której wcześniej małopolska Policja zakupiła ciągnik komunalny John Deere, aktualnie używany do utrzymania porządku na terenach podległych Policji.

Model Gator TE osiąga prędkość maksymalną 24 km/h, jest  dwuosobowy, posiada ładowność do  408 kg – w bagażniku można przewozić przedmioty przydatne policjantom do służby. Czas pracy pojazdu na pełnym akumulatorze wynosi 8 godzin ciągłej jazdy, a ładowanie akumulatora poprzez podłączenie do zwykłego gniazdka 230V trwa tylko kilka godzin.

Przesz miesiąc „samochodzik” pojawiał się głównie w centrum Krakowa, patrolowano nim bulwary wiślane, teren wokół Rynku Głównego oraz Plant. Pojazd stanowił ułatwienie  między innymi dla służb ruchu drogowego.

Policjanci prowadzący ten pojazd wypowiadają się o nim bardzo pozytywnie.

Jak w przypadku rowerów, chodzi o odnajdywanie rozwiązań służących bezpośredniemu kontaktowi policjanta z mieszkańcami i turystami - aby patrolujący policjanci mogli przemieszczać się w miejsca trudniej dostępne dla radiowozu i mogli dyskretnie towarzyszyć osobom w rejonie Rynku, bulwarów wiślanych, parków czy na osiedlowych uliczkach.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony