Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji

Data publikacji 17.05.2015

Ponad 230 placówek wzięło udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Wśród nich była Komenda Główna Policji. Podczas Nocy Muzeów w KGP można było m.in. zobaczyć Salę Generalską, poznać wyposażenie polskiej Policji, posłuchać o historii formacji. Zwiedzających powitał Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

– Szanowni państwo, witamy serdecznie w progach Komendy Głównej Policji. Przygotowaliśmy z okazji Nocy Muzeów wiele prezentacji i ekspozycji, zarówno tu w komendzie, jak i na zewnątrz  budynku. Będą też mogli państwo posłuchać koncertów orkiestry policyjnej czy  zobaczyć występy młodzieży ze społeczności PaT. Zapraszam serdecznie do zwiedzania naszej komendy, życzę niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy – powiedział nadinsp. Krzysztof Gajewski.

Komenda Główna Policji wzięła udział w "Nocy Muzeów" po raz drugi. W ramach Nocy Muzeów możliwe było zwiedzanie obiektu, który na co dzień jest niedostępny dla ogółu społeczeństwa. Można było zobaczyć m.in. gabinet Komendanta Głównego Policji oraz miejsca narad kierownictwa polskiej Policji – Salę Generalską.

Uzupełnieniem były ekspozycje związane z historią formacji, jak i z codzienną służbą pełnioną współcześnie przez policjantów. W miniony wiek przenieśli zwiedzających funkcjonariusze w umundurowaniu Policji Państwowej II RP.

Na zwiedzających, którzy wybrali się do Komendy Głównej Policji, czekały projekcje filmowe i prezentacje zdjęć, zaś dla sympatyków muzyki zagrała specjalnie Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Ponadto, na parkingu przed gmachem KGP, zaprezentowano historyczny sprzęt transportowy (nysę, focusa, poloneza - w wersji poduszkowiec, motocykle), jak i nowoczesne auta używane przez policjantów (radiowozy, posterunek mobilny, samochód pogotowia wypadkowego).

Atrakcją był też pokaz wybranego wyposażenia Biura Operacji Antyterrorystycznych - można było zobaczyć m.in. łódź bojową używaną przez antyterrorystów. Ponadto pod okiem funkcjonariuszy z laboratorium kryminalistycznego można było zrobić własne odbitki linii papilarnych, tzw. odciski palców.

Noc Muzeów w KGP uświetniły również  występy artystyczne społeczności programu „Profilaktyka a Ty” (więcej na temat PaT-u ►).

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Podczas wizyty w Komendzie Głównej Policji każde dziecko otrzymało certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Nocy Muzeów 2015. Dzieci mogły też udzielić wywiadu przed ścianką TV, a także uczestniczyć z zabawach w miasteczku ruchu drogowego.

Przygotowano również szereg upominków z logo Policji. Organizatorzy zapewnili niespodzianki, konkursy i możliwość wykonania własnym aparatem prawdziwego zdjęcia sygnalitycznego na zabytkowym krześle wykorzystywanym do tego celu w ubiegłym stuleciu.

Komendę Główną Policji zwiedziły również osoby, które wylicytowały wycieczkę na aukcji WOŚP oraz podczas Drugiego Charytatywnego Balu Oficerskiego Policji.

Ważnym punktem Nocy Muzeów w KGP było złożenie przez szefa Policji wieńca pod Tablicą Pamięci. Oddano w ten sposób hołd policjantom, którzy - działając w ochronie życia i zdrowia obywateli - zginęli podczas służby.

mg, fot. Marek Krupa

Galeria zdjęć ►

"Noc Muzeów" w lubuskiej komendzie ►

Film Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji

Pobierz plik Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji (format mp4 - rozmiar 17.41 MB)

Powrót na górę strony