Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano dwóch podejrzewanych o próbę włamania do bankomatu

Data publikacji 26.05.2015

Reakcja świadka widzącego dziwne zachowania mężczyzn przy bankomacie, telefon na policję, pościg wywiadowców, skuteczne zablokowanie radiowozem drogi ucieczki doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn podejrzewanych o próbę włamania do bankomatu na olsztyńskim Osiedlu Nagórki. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.

Olsztyn, ul. Barcza godz. 2.15

Oficer dyżurny olsztyńskiej komendy otrzymuje sygnał od świadka, który zauważył dziwnie zachowujących się przy bankomacie mężczyzn. W rejon, w którym byli widziani sprawcy, wysyłane są patrole. Jedni przyjeżdżają w pobliże bankomatu, zastają uszkodzone, ale nie opróżnione urządzenie. Grupa dochodzeniowo-śledcza drobiazgowo wykonuje oględziny, eksperci z laboratorium kryminalistycznego zabezpieczają ślady.


Pościg za jeepem z czarnymi światłami

Patrol wywiadowców rusza w kierunku wyjazdu na Szczytno. Tam jeepem uciekają podejrzewani o usiłowanie włamania do bankomatu. Sprawcy są zdeterminowani i przygotowani na taki scenariusz. Reflektory w ich aucie są zaklejone czarną taśmą, z okien jeepa pod koła radiowozu lecą kolce. W miejscowości Szczęsne, w dogodnym momencie, bezpiecznym dla ewentualnych osób postronnych, policyjni wywiadowcy, używając samochodu jako środka przymusu bezpośredniego, blokują sprawcom drogę ucieczki. Dwaj mężczyźni zostają zatrzymani.


Podejrzewani

Do olsztyńskiej Komendy Miejskiej Policji został przewieziony 36-letni Mirosław C. pseudonim Pisklak, wielokrotnie karany za kradzieże, włamania, rozbój, uszkodzenie ciała. Jego wspólnik to 25-letni Andrzej S. wielokrotnie notowany za wykroczenia drogowe.  Obaj mieszkańcy powiatu olsztyńskiego będą przesłuchiwani w prokuraturze.


Samochód, lina, kominiarka do włamania

Policjanci zabezpieczyli jeepa, którym uciekali sprawcy. Jak mówią biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie wykonujący oględziny auta, sprawcy dokładnie przygotowali się do popełnienia przestępstwa. Oprócz zaklejonych taśmą reflektorów, w aucie policjanci znaleźli liny, kolce, kominiarkę, łom.

Policjanci kryminalni z KWP w Olsztynie, typują zatrzymanych dziś mieszkańców powiatu do innych podobnych zdarzeń, do których doszło w tym roku na terenie miasta. Przypomnijmy, było to 10 kwietnia br. na ul. Stokrotki i 22 maja na ul. Płoskiego.


Zarzuty, środki zapobiegawcze i kara

Trwają dalszy czynności z udziałem zatrzymanych. Po przesłuchaniu w prokuraturze zapadną decyzje dotyczące zarzutów. Tylko te związane z usiłowaniem włamania do bankomatu mogą skutkować karą do 10 lat pozbawienia wolności.


Czy wiesz, że…?

13 kwietnia 2014 roku policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie zatrzymali 5 podejrzewanych o wysadzenie dwóch bankomatów i kradzież pieniędzy. Sprawcy w wieku od 31 do 34 lat zaskakiwani byli na ulicy i w mieszkaniach. Wszyscy bez oporu poddali się działaniom policjantów.  

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, pojazd służbowy można wykorzystać się w celu zatrzymania lub zablokowania innego pojazdu albo pokonania przeszkody. Na Warmii i Mazurach policjanci już kilka razy wykorzystali tę możliwość przy zatrzymaniu sprawców przestępstw.

(KWP w Olsztynie / mo)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.92 MB)

Powrót na górę strony