Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 300 zarzutów dla lekarza i biznesmenów

Data publikacji 28.05.2015

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tarnogórskiej policji zebrali materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie 153 zarzutów 56-letniej lekarce. Ustalono, że kobieta ta poświadczyła nieprawdę, wyłudzając świadczenia na refundacje sprzętu rehabilitacyjnego z funduszu zdrowia. Drugie tyle zarzutów usłyszało pięciu pracowników firmy handlującej sprzętem rehabilitacyjnym, która osiągnęła z tego tytułu zyski w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą uzyskali informacje o grupie osób z jednej z prywatnych firm i lekarzu pewnej tarnogórskiej przychodni, zamieszanych w wyłudzenia pieniędzy z funduszu zdrowia. Dotyczyło to refundacji za udzielaną poradę lekarską i zakup sprzętu medycznego. Z uwagi na skomplikowanie i wielowątkowość, policjanci pracowali nad sprawą kilkanaście miesięcy. W tym czasie ustalono i przesłuchano kilkaset osób, które miały być pacjentami przychodni. Zgromadzony materiał pozwolił na stwierdzenie, że część z nich nigdy nie była w tej lecznicy.

Śledczy w całej sprawie przedstawili blisko 300 zarzutów – ponad połowę usłyszała lekarka, a pozostałe pięciu pracowników firmy handlującej sprzętem rehabilitacyjnym. Przestępczy proceder, który trwał od stycznia 2010 do grudnia 2012 roku, pozwolił na osiągnięcie temu przedsiębiorstwu zysków w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Sprawa jest rozwojowa. W najbliższym czasie kolejny lekarz usłyszy zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy. Wobec 56-letniej lekarki prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony