Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą czerpiącą korzyści z prostytucji

Data publikacji 29.05.2015

Sądeccy policjanci zatrzymali sześć osób podejrzanych o czerpanie korzyści i ułatwianie nierządu. W wyniku intensywnej pracy funkcjonariuszy ustalono, że nielegalny proceder trwał od sierpnia 2014 roku i obejmował swym zasięgiem teren aż trzech województw. Zatrzymani, którzy z nielegalnego procederu osiągnęli korzyści majątkowe w wysokości prawie 80 tysięcy złotych, już usłyszeli zarzuty.

Od kilku miesięcy policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu we współpracy z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzili zakrojone na szeroką skalę czynności operacyjne i dochodzeniowe w związku z przestępstwem czerpania korzyści majątkowej z tytułu uprawiania prostytucji oraz ułatwiania prowadzenia tego procederu.

Efektem ich kilkumiesięcznej pracy jest ustalenie szeregu osób, które dopuściły się tego przestępstwa. Z ustaleń policjantów wynika, że cały proceder trwał od połowy 2014 r. Rozpoczął się na terenie Polski Wschodniej,  gdzie wcześniej przebywały dwie pokrzywdzone kobiety: 19- i 20-latka, mieszkanki województwa lubelskiego. 24-letni mężczyzna, również mieszkaniec województwa lubelskiego, zajmował się organizowaniem wspomnianym kobietom ogłoszeń na portalach internetowych, ustalał stawki oraz przekazywał lokale, żądając dzielenia się połową zysków - był tzw. opiekunem. Początkowo proceder odbywał się w jednym z mieszkań na terenie województwa lubelskiego, następnie kobiety zostały przewiezione do Małopolski i Podkarpacia. (m.in. do Lublina, Tarnobrzegu, Nowego Targu), gdzie również świadczyły usługi seksualne, dzieląc się uzyskanym zyskiem. Ostatecznie na początku października 2014 roku zostały przekazane do Nowego Sącza, gdzie kontynuowano proceder.

W wyniku pracy operacyjnej i procesowej sądeccy policjanci ustalili sześć osób podejrzanych o czerpanie zysku z nierządu i ułatwianie tego procederu. Pięć z nich zatrzymano - wśród nich jest 24-letni mężczyzna oraz kobiety w wieku od 19 do 30 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy i w najbliższym czasie planowane są kolejne zatrzymania.

Wobec podejrzanych na obecną chwilę zostały zastosowane środki zapobiegawcze. Część z nich otrzymała tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy natomiast pozostali poręczenie majątkowe.

Za sutenerstwo (czerpanie korzyści) i kuplerstwo (ułatwianie) w myśl art. 204 kk. grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1018.71 KB)

Powrót na górę strony