Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kamień węgielny pod budowę nowej komendy w Gryfinie

Data publikacji 29.05.2015

Dziś w Gryfinie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby dla gryfińskich policjantów. W tym wydarzeniu udział wzięli: Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, przedstawiciele władz samorządowych, miejskich, gminnych oraz policjanci. Koszt budowy to ponad 23,9 mln złotych. Są to środki pozyskane w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji wprowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Akt erekcyjny, okolicznościowe monety, dokumentacja z budowy komendy, lista policjantów oraz pracowników Policji aktualnie pełniących służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Gryfinie, a także dzisiejsze wydanie  prasy zostały włożone w tubę i wmurowane pod budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie. Na dokumencie dla potomnych swoje podpisy złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele Policji.

Dotychczasowa siedziba gryfińskich policjantów jest zniszczona, a czas spowodował degradację budynku. Pomieszczenia, w których pracują funkcjonariusze nie są już funkcjonalne. Obecnie mundurowi i pracownicy cywilni pracują w zbyt  małych i ciasnych pomieszczeniach. Na terenie nieruchomości brak  jest także dogodnej lokalizacji budynku dla psów policyjnych z zapleczem, parkingów dla samochodów służbowych i interesantów oraz zaplecza garażowego. Nawierzchnia wewnętrznego placu parkingowego wymaga także kosztownej naprawy.

Wygląd zewnętrzny istniejących budynków Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie także powinien ulec zmianie. Niezbędne  zatem prace remontowe i naprawcze,  byłyby jedynie działaniem tymczasowym, wymagającym cyklicznego powtarzania. Całkowity koszt budowy nowej siedziby to ponad 23,9 mln zł - są to pieniądze z Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji.

Projekt zakłada budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie przy ul. Łużyckiej, o powierzchni użytkowej ponad  2000 m2 wraz z  budynkami towarzyszącymi (budynek garażowy z myjnią, budynek dla psów policyjnych wraz z zapleczem) oraz całą niezbędną infrastrukturą (przyłącza, instalacje, ciągi komunikacyjne, parkingi) i wyposażeniem.

Kubatura obiektu to ponad 8 tysięcy  metrów sześciennych. Na parterze znajdować się będą pomieszczenia biurowe (pokoje dzielnicowych, pokoje przysłuchań), zespół oficera dyżurnego, policyjna izba zatrzymań, zaplecze sanitarne, pomieszczenia socjalne. Na I piętrze zaprojektowano między innymi  zespół komendanta, sale konferencyjną, pokoje biurowe. Nowe obiekty będą spełniały wszystkie obowiązujące standardy w wymiarze krajowym i europejskim, stanowiąc jednocześnie wzorzec dla tego rodzaju inwestycji na terenie całego kraju.

Procedurę przetargową na budowę wygrała firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę złożoną przez wykonawcę:  BWG Ebit Sp. z o.o. w Szczecinie, cena brutto oferty: 14.630.429,10 złotych. Prace rozpoczęły się w IV kwartale 2014, a  zakończenie planowane jest na  koniec 2015 roku.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony