Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawali fałszywe monety

Data publikacji 01.06.2015

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej wspólnie ze zgierskimi funkcjonariuszami zatrzymali trzech mężczyzn, którzy oferowali do sprzedaży fałszywe monety. W ich przestępcze sidła wpadła jedna z mieszkanek Zgierza, a nie jest wykluczone, że również inne osoby z terenu całej Polski. Kobieta straciła 15 tys. złotych.

Przestępczemu trio grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Historia miała swój początek pod koniec ubiegłego roku, gdy do wychodzącej z jednej ze zgierskich  placówek bankowych kobiety podszedł mężczyzna.  Po krótkiej rozmowie zaoferował do sprzedaży jednodolarowe złote monety o rzekomo bardzo dużej wartości. Sprzedawca posługiwał się językiem rosyjskim. Nie stanowiło to jednak przeszkody w komunikowaniu, bo Zgierzanka też władała tym językiem. W pewnym momencie podszedł do nich inny mężczyzna wyraźnie zainteresowany kupnem numizmatów. Dla uwiarygodnienia swojej odgrywanej roli powiedział, że jest lekarzem i chciałby sprawdzi u jubilera, czy oferowane monety są prawdziwe i przedstawiają jakąś wartość. Wziął od sprzedawcy jedną i poszedł w kierunku ul. Mielczarskiego. Po jakimś czasie wrócił wyraźnie podekscytowany, twierdząc, że jubiler kupi każdą ilość takich monet, płacąc za każdą po 2500 złotych. Dla jeszcze większego uwiarygodnienia sytuacji „lekarz” zadzwonił do rzekomego jubilera i przekazał kobiecie słuchawkę, w której usłyszała, że złotnik kupi każdą ilość takiego kruszcu.

W rezultacie tak zmanipulowana kobieta kupiła od oszustów 10 monet za 15 tys. złotych. Po transakcji poszła do zakładu jubilerskiego, prosząc o ich wycenę. Tam usłyszała, że przyniesione przez nią numizmaty są praktycznie bezwartościowe. Zdruzgotana kobieta zrozumiała, że wzięła udział w wyreżyserowanym i ukartowanym przez oszustów  przedstawieniu. Jeszcze tego samego dnia o całym zajściu poinformowała zgierskich policjantów.

Do akcji poszukiwania szajki oszustów włączyli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy przeanalizowali podobne zdarzenia, do których doszło w innych zakątkach Polski. Funkcjonariusze ustalili m.in. pojazd, którym mogli poruszać się prawdopodobni sprawcy. Każdy dzień prowadzonych działań coraz bardziej zawężał krąg podejrzewanych osób.  W rezultacie żmudnej pracy 28 maja 2015 r. funkcjonariusze zastawili na oszustów pułapkę.  Wspólnie ze zgierskimi policjantami pojechali do jednego z hoteli na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że przebywają tam podejrzewani, którzy dla zmyłki zameldowali się pod fałszywymi nazwiskami. Nie zwiodło to jednak funkcjonariuszy. Około godz. 9:00 z hotelu wyszło trzech typowanych mężczyzn kierujących się w stronę zaparkowanego vw tourana. Na taki obrót sprawy tylko czekali obserwujący sytuację funkcjonariusze. Dynamiczna akcja zakończyła się zatrzymaniem przestępczego trio.

W aucie należącym do grupy oszustów policjanci znaleźli między innymi 88 monet o nominale 1 dolara amerykańskiego, kilka telefonów komórkowych oraz pieczątki z napisem jubiler skup - sprzedaż złota, których najprawdopodobniej sprawcy używali do popełniania przestępstw. Podczas przeszukania zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 57 tys. złotych. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał podstawę do postawienia pierwszych zarzutów oszustwa.  Kodeks karny przewiduje za  nie karę do 8 lat pozbawienia wolności.

30 maja 2015 r. Sąd Rejonowy w Zgierzu zastosował wobec 57-letniego notowanego wcześniej  podejrzanego tymczasowy areszt. Pozostali dwaj w wieku 60 i 43 lat zostali objęci policyjnym dozorem oraz poręczeniem majątkowym. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie mężczyźni usłyszą kolejne zarzuty. Gromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje bowiem, że zatrzymani mogli działać w podobny sposób również na terenie Ciechanowa, Częstochowy i Grodziska Mazowieckiego.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony