Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana uprawa konopi indyjskich

Data publikacji 02.06.2015

Na terenie miejscowości Moczydła w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim policjanci zlikwidowali kolejną, profesjonalnie przygotowaną uprawę konopi indyjskich. Policjanci zatrzymali do tej sprawy cztery osoby, którym grozi teraz nawet 8 lat więzienia. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych roślin szacowana jest na pół miliona złotych.

Policjanci z Krzyża Wlkp. już jakiś czas temu dowiedzieli się, że w Moczydłach, na terenie jednego z gospodarstw, może być prowadzona profesjonalna uprawa konopi indyjskich. W wyniku pracy operacyjnej mundurowi potwierdzili, że jej właściciel wynajmuje pomieszczenia właśnie pod nielegalną uprawę. Funkcjonariusze ustalili też dane głównego „ogrodnika” i osób bezpośrednio z nim powiązanych. Wiadomo było, że uprawa ma odbywać się w specjalnie zaadoptowanym pomieszczeniu piwnicznym, a właściciel posesji  w celu odstraszenia postronnych osób hoduje kilkanaście psów, które luzem biegają po terenie gospodarstwa.

1 czerwca br. w godzinach porannych na wcześniej wytypowane gospodarstwo weszli policjanci z Krzyża Wlkp. i Czarnkowa oraz funkcjonariusze SPAP z Poznania. W wyniku przeszukania posesji policjanci ujawnili nielegalną uprawę konopi indyjskich i zabezpieczyli 558 krzaków konopi w różnym stadium ich rozwoju.

Uprawa odbywała się w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu w piwnicy domu. Wejście zakamuflowano w metalowej wycieraczce w drzwiach altany na piętrze, a zjeżdżało się tam specjalnie skonstruowaną elektryczną windą. Do uprawy zaprojektowano profesjonalną instalację oświetleniową wraz z nawiewem.

W innym miejscu na terenie gospodarstwa - na poddaszu budynku gospodarczego - policjanci znaleźli kolejne krzaki konopi. Tu rośliny wzrastały pod dachem z przezroczystego pleksiglasu dla oszczędności energii. W pozostałej części posesji zabezpieczono kolejne rośliny wysadzone na zewnątrz.

W wyniku policyjnych działań zatrzymano cztery osoby w wieku od 24 do 65 lat. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych roślin, służących do produkcji narkotyków, szacowana jest na kwotę 500 tys. złotych. Zatrzymanym za uprawę i przetwarzanie znacznej ilości konopi grozi teraz nawet 8 więzienia.

(KWP w Poznaniu / mg)

 

Film Zlikwidowana uprawa konopi indyjskich - film

Pobierz plik Zlikwidowana uprawa konopi indyjskich - film (format mp4 - rozmiar 14.04 MB)

Powrót na górę strony