Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali stypendia szkolne - kilkadziesiąt osób usłyszało zarzuty

Data publikacji 02.06.2015

Jeleniogórscy policjanci przedstawili zarzuty kilkudziesięciu osobom, które na podstawie fałszywych dokumentów wyłudziły tzw. stypendia szkolne. Pieniądze przeznaczone były na zakup artykułów szkolnych, podręczników oraz odzieży sportowej. Straty z tego tytułu wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w wyniku prowadzonych działań operacyjnych ujawnili nielegalny proceder polegający na wyłudzaniu przez rodziców stypendiów szkolnych na szkodę miasta Jelenia Góra.

W sprawie tej funkcjonariusze do chwili obecnej ustalili 52 podejrzanych, którym w większości przedstawiono zarzuty oszustwa i posługiwania się sfałszowanym dokumentem. W wielu przypadkach zapadły już wyroki, a osoby te poddały się dobrowolnie karze. Nad tą sprawą policjanci pracują już od ubiegłego roku.

Nielegalny proceder polegał na tym, że rodzicom, którzy spełniali warunki formalne, przyznawano stypendia szkolne na zakup artykułów szkolnych czy odzieży sportowej. Stypendia w wysokości od 548 zł do 822 zł wypłacane były po przedstawieniu rachunków i faktur dokumentujących zakup. Jak ustalili funkcjonariusze, wystawione dokumenty okazały się fałszywe, nie były również realizowane żadne zakupy. Straty miasta z tego tytułu wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ponadto w tej sprawie zarzuty przedstawiono również dwóm jeleniogórzankom w wieku 43 i 54 lata. Jedna z nich bezpłatnie lub za drobną opłatą wystawiała fałszywe rachunki, faktury, a druga sprzedawała opieczętowane faktury in blanco.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony