Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Blisko 30 firm poszkodowanych przez grupę wyłudzającą pożyczki

Data publikacji 02.06.2015

Dolnośląscy policjanci rozbili grupę, podejrzaną o szereg oszustw i wyłudzeń pożyczek internetowych. Funkcjonariusze udowodnili kobiecie oraz dwóm mężczyznom ponad 100 takich przestępstw. Sprawcy, posługując się cudzymi danymi osobowymi, oszukali blisko 30 firm pożyczkowych na ponad 100 tysięcy złotych.

Sprawa miała swój początek w marcu ubiegłego roku, kiedy to policjanci z wydziału przestępczości gospodarczej z dzierżoniowskiej komendy dowiedzieli się o pierwszym tego typu przestępstwie. Funkcjonariusze ustalili, że jeden z mieszkańców dzierżoniowskiej gminy otworzył rachunek bankowy pod namową nieznanych mu osób. Dwóch mężczyzn i kobieta zaoferowali mu pracę w charakterze stróża. Mężczyzna, który był wówczas bezrobotny, zgodził się i wraz z nimi udał się do banku. Tam, wykonując ich polecenia, otworzył rachunek bankowy oraz przekazał im swoje dokumenty tożsamości. Jak się okazało, kilka dni później za pośrednictwem Internetu bez wiedzy i zgody 57-latka zostało zawartych 7 umów pożyczkowych na łączną sumę niemal 3 tys. zł.

Szybko okazało się, że sprawa ma charakter rozwojowy i tą metodą zostało oszukanych wiele osób i wyłudzone dziesiątki kredytów i pożyczek. Policjanci z Dzierżoniowa, działając wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z Przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji we Wrocławiu ustalili, że mechanizm zaciągania kredytu był zawsze taki sam. Sprawcy w nielegalny sposób uzyskali dane osobowe mieszkańców Dolnego Śląska. Zazwyczaj wyszukiwali osoby nadużywające alkoholu, przebywające w okolicy lokali i sklepów z alkoholem. Wykorzystując ich sytuację, uzyskiwali ich dane oraz dostęp do nowo otwartych rachunków bankowych. Następnie drogą elektroniczną zawierali umowy o pożyczki, których później nikt nie spłacał, powodując zadłużenie finansowe.

Funkcjonariusze rozbili grupę, która organizowała ten proceder. To troje mieszkańców Strzelina: dwaj mężczyźni w wieku 22 i 30 lat oraz 20-letnia kobieta. Do tej pory policjanci ustalili blisko 50 osób, od których podstępnie uzyskano dane. Pokrzywdzonych jest blisko 30 firm finansowych oferujących usługi w zakresie pożyczek internetowych, gdzie zawarto ponad 100 pożyczek na kwote nie mniejsza niż 100 tysięcy złotych.

Prokurator przestawił całej grupie zarzuty oszustwa oraz zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego

Obecnie funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego procederu. Za tego typu przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony