Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wyłudzenie 50 milionów

Data publikacji 03.06.2015

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą rozbili grupę zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT. 11 jej członków wkrótce stanie przed sądem. Narazili oni Skarb Państwa na straty w kwocie przekraczającej 50 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prowadzą śledztwo przeciwko międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej. Postępowanie zostało wszczęte w 2010 roku za sprawą informacji z organów nadzoru finansowego. Sprawa dotyczy wyłudzeń podatku VAT na dużą skalę.

Członkowie grupy docierali do firm zajmujących się obrotem stalą i proponowali im współpracę handlową, kusząc wysokimi zyskami. W ramach tej współpracy dokonywano fikcyjnego obrotu towarami pomiędzy Polską a Czechami, co skutkowało naliczeniem podatku VAT, który Skarb Państwa zwracał firmom zaangażowanym w proceder. W sprawie tej zatrzymano 11 osób, z których 7 zostało tymczasowo aresztowanych. Zostosowano również poręczenia majątkowe na łączną kwotę 150 tys. złotych oraz policyjne dozory. Członkom grupy zarzuca się wyłudzenie podatku VAT na kwotę ponad 50 mln złotych.

W sprawie zebrano ponad 70 tomów akt, a w jej trakcie konieczne było uzyskanie pomocy prawnej ze strony czeskich organów ścigania.

Do sądu trafi w najbliższym czasie akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony