Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabytki w rękach policjantów

Data publikacji 30.11.2007

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego PoOSG i Krajowego Zespołu do walki z przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Biura Kryminalnego KGP, odzyskali zabytki w tym archeologiczne, którymi handlowała białorusko-polska grupa przestępcza.

Dzięki akcji policjantów zatrzymano 4 osoby – dwóch obywateli Białorusi w wieku po 44 lata i dwoje obywateli RP w wieku 21 i 27 lat. Handlarze z Białorusi podróżowali samochodem marki peugeot w którym przewozili różnego rodzaju zabytki. Do zatrzymania doszło w momencie przemycania przez nich z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Kuźnicy przewożonych rzeczy, takich jak odznaki, monety, przedmioty użytkowe i dewocjonalia. Według wstępnej wyceny wartość zabezpieczonych przedmiotów to około 14 tys. zł. Wśród zabezpieczonych precjozów znajdują się m.in. monety z XVI-XX wieku, metalowy krzyż procesyjny, bagnet wojskowy, zabytkowy zestaw do parzenia herbaty, dwa samowary, zegarki oraz szereg odznaczeń i medali. W kolekcji numizmatyków najcenniejsza wydaje się moneta z 1815 r. o nominale 400 lirów, wartości rynkowej około 2 tys. zł.

Obywateli RP zatrzymano następnego dni. Podczas przeszukania mieszkania zabezpieczono dokumentację świadczącą o długim okresie prowadzenia przez tą grupę  przestępczego procederu. Policjanci znaleźli także kilka sztuk zabytków archeologicznych (monety, odznaki), które nie wywieziono jeszcze z Polski. Trzem zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty z art. 109 pkt. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zlikwidowana grupa przestępcza w okresie od maja do listopada br. dokonała przemytu z Polski na Białoruś zabytków, kupionych m.in. na jednym z portali aukcyjnych o wartości co najmniej 40 tys. zł.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie pod nadzorem prokuratury prowadzi KPP w Sokółce.
  • Zabytki w rękach policjantów
  • Zabytki w rękach policjantów
  • Zabytki w rękach policjantów
Powrót na górę strony