Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpoczęły się finały turniejów bezpieczeństwa ruchu drogowego

Data publikacji 10.06.2015

Tegoroczne ogólnopolskie finały Ogólnopolskich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbywają się we Włoszczowej w woj. świętokrzyskim. W tym terminie 8 - 10 czerwca jest prowadzony turniej BRD dla uczniów szkół podstawowych, a w dniach 10-13 czerwca br. do zawodów przystąpią drużyny z gimnazjów. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to już XXXVIII edycja tej imprezy.

Przypomnijmy, że turnieje BRD potocznie zwane rowerowymi są swego rodzaju programem edukacyjnym przygotowującym dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Pierwszym etapem tej imprezy są eliminacje na szczeblu szkoły, następnie gminy, powiatu i województwa. Każda edycja kończy się finałem ogólnopolskim, do którego docierają uczestnicy wyłonieni na niższym szczeblu. Od wielu lat imprezy te cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i wychowawców.

Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Komenda Główna Policji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, Polski Związek Motorowy. Ale główny ciężar organizacyjny spoczywa na lokalnej społeczności, w miejscowości, w której odbywa się kolejna edycja tego przedsięwzięcia.

Finały Turniejów odbywają się każdego roku w innej miejscowości, bardzo często są to niewielkie miasta, dla których turniej jest znaczącą imprezą aktywizującą społeczności lokalne. W tym roku gospodarzem turnieju jest Zespół Placówek nr 1 we Włoszczowej, w którym powstał Komitet Organizacyjny tej ogólnopolskie imprezy, skupiający przedstawicieli samorządu oraz lokalnych organizacji.

W turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczestniczą dzieci ze szkół podstawowych w wieku 10-12 lat. Konkurencję polegającą na rozwiązywaniu testów z przepisów prawa o ruchu drogowego  zwyciężyła drużyna z miejscowości Czarna w woj. podkarpackim. Poziom pytań był tak wysoki, że nie sprostałby im niejeden pełnoletni kierowca, jednak dzieci świetnie dawały sobie radę.

Drugiego dnia konkursu zawodnicy startowali na rowerowym torze przeszkód oraz miasteczku ruchu drogowego. Poinformujemy niebawem o wynikach turnieju, który kończy się 10 czerwca br. W tym samy dniu do zwodów we Włoszczowej przystąpią szkoły gimnazjalne.

Sędzią Głównym zawodów jest mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

(źródło: BP i RD KGP)

Przeczytaj też: KWP Kielce - Uczniowie z Włoszczowy mistrzami kraju Ogólnopolskiego Turnieju BRD ►

Powrót na górę strony