Konferencja na temat walki z oszustami
9 czerwca w Zielonej Górze odbyła się konferencja naukowa pn. "Przestępcze wykorzystywanie osób starszych" oraz debata "Jak uniknąć oszustwa". Konferencję zorganizowała Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze wraz z Uniwersytetem Zielonogórskim pod patronatem Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego.
Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zorganizował wspólnie z Katedrą Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego konferencję naukową "Przestępcze wykorzystywanie osób starszych" oraz debatę „Jak uniknąć oszustwa”. Konferencję oraz rozpoczynającą ją kampanię prewencyjna „Uważaj – oszust!” objął swoim patronatem Prezydent Miasta Zielona Góra Pan Janusz Kubicki.
Konferencja odbyła się w Auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego, a zaproszeni na nią zostali wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry, zarówno seniorzy jak i opiekunowie starszych osób. Sala była pełna, dopisały również lokalne media – w Radiu Zielona Góra prowadzona była także relacja „na żywo”. Konferencja miała na celu omówienie mechanizmów działania oszustów metodą „na wnuczka” oraz jej modyfikacji „na policjanta” i „na prokuratora”. Mowa była również o kradzieżach w mieszkaniach na szkodę osób starszych – kiedy to złodzieje wchodzą do środka podając się za pracowników NFZ, przychodni zdrowia, pomocy społecznej czy przedstawicieli funduszy europejskich. Na zakończenie przedstawione zostały sposoby zachowania, które mogą nas zabezpieczyć przed przestępstwami tego typu.
Konferencję otworzył prof. dr hab. Zdzisław Wołk – Prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, jako następny głos zabrał Prezydent Zielonej Góry Pan Janusz Kubicki witając wszystkich przybyłych. Prezydent podkreślił jak ważnym tematem jest problem oszustwa i wykorzystywania wrażliwości osób starszych. Jako pierwszy prelegent, głos zabrał prof. dr hab. Zbigniew Izdebski – Kierownik Katedry Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji, który wprowadził uczestników do tematu konferencji. Pan profesor w swojej wypowiedzi poruszył wiele ważnych kwestii, ale powiedział także o wzajemnej miłości, która jest bezwzględnie wykorzystywana przez oszustów w budowaniu taktyki manipulacji drugim człowiekiem. Skalę zjawiska w powiecie zielonogórskim przedstawił w swoim wystąpieniu insp. Andrzej Kostka - Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze. Komendant przedstawił też dane statystyczne w skali kraju, z których wynikało, że pomimo spadku liczby oszustw na szkodę osób starszych w roku 2014, wzrosła wysokość strat finansowych. Wynika z tego , że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia i nie daje się oszukać, a jednocześnie seniorzy podatni na manipulacje oszustów przekazują im coraz większe kwoty – często oszczędności całego swojego życia – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.Pani dr Dorota Niewiedział mówiła o „Uprzedzeniach wobec osób starych” i o prowadzonej przez UZ akcji StopAgeizm - Zobacz Seniora!”, a dr Jerzy Herberger przybliżył słuchaczom psychologiczne mechanizmy wywierania wpływu. W swoim wykładzie przedstawił jak w życiu codziennym, najczęściej nieświadomie, jesteśmy podatni na manipulację ze strony innych osób, które aby przekonać nas do czegoś lub sprzedać produkt albo usługę, stosują różne socjotechniki, którym często ulegamy. Pan doktor ujawił mechanizmy oddziaływania, ale też zasugerował jak się przed nimi bronić.
Metody działania oszustów omówiła nadkom. Małgorzata Stanisławska, która przybliżyła sposoby jakimi posługują się przestępcy wykorzystujący metodę „na wnuczka”. Omówiła także nowe sposoby i legendy jakie stosują oszuści, a na poparcie swoich tez przedstawiła kilka prawdziwych historii, aby zobrazować jak wyrachowani są oszuści i w jaki bezwzględny sposób działają wybierając na swoje ofiary osoby starsze. Następnie dr Marzanna Farnicka z Uniwersytetu Zielonogórskiego w swoim wykładzie scharakteryzowała podatność na oszustwa na różnym etapie rozwoju człowieka – od wczesnego dzieciństwa do starości. Kolejnym etapem konferencji była prezentacja wyników badań ankietowych przeprowadzonych przez studentów UZ na grupie 143 osób w wieku 65+. Inicjatorem przeprowadzenia takich badań była KMP w Zielonej Górze – wyniki ankiet pomogą przygotować skuteczniejsze kampanie prewencyjne skierowane do seniorów. Wyniki przedstawili wspólnie dr Ernest Magda i dr Dorota Niewiedział. Badania przedstawiały się dosyć optymistycznie bo wynikało z nich, że coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożeń, ale jednocześnie wciąż 25 % osób deklarowała gotowość przekazania pieniędzy obcej osobie przysłanej przez kogoś z rodziny w sytuacji gdy potrzebuje pomocy finansowej. Mniej zaskakującym wyn8ikiem ankiety była informacja, ze dla grupy wiekowej 65+ najistotniejszym źródłem informacji wciąż pozostaje telewizja oraz prasa, a Internet wskazało zaledwie 6% ankietowanych.
Ostatnie z konferencyjnych wystąpień dotyczyło sposobów zachowania, które pomogą uniknąć tego rodzaju przestępstw. Podinsp. Małgorzata Barska oprócz kilku prostych metod zabezpieczenia w kontaktach z obcymi przedstawiła także założenia rozpoczynanej przez KMP kampanii prewencyjnej. Konferencja była jednocześnie wstępem do debaty „Jak nie dać się oszukać?”. Jej uczestnicy mówili o sytuacjach w jakich sami się znaleźli oraz o swojej ostrożności, która pomogła im uniknąć oszustwa. Komendant Miejski Policji insp. Andrzej Kostka podczas debaty odpowiadał na pytania oraz podkreślił, że w przypadku jakichkolwiek podejrzanych telefonów czy podejrzanych obcych osób należy zawsze skontaktować się z Policją.
Wyniki badań sugerują, ze w kwestii zabezpieczenia osób starszych przed atakami oszustów jest jeszcze wiele do zrobienia i kolejna kampania zielonogórskiej policji przeciwko oszustom rozpoczęta przez wczorajszą konferencję jest niezwykle ważna i potrzebna. Kampania „UWAŻAJ – OSZUST!” będzie prowadzona m.in. w środkach komunikacji miejskiej, klubach seniora czy kombatanta i wszystkich tych miejscach gdzie przebywają lub mieszkają seniorzy. W ramach kampanii zaplanowano już kolejne spotkania z osobami starszymi, a policjanci przygotowali także plakaty i ulotki informacyjne, które będą wręczać na spotkaniach. Nowością w tej kampanii jest specjalna naklejka na telefon lub drzwi, która ma przestrzegać i przypominać seniorom o ostrożności w kontaktach z obcymi.
(KWP w Gorzowie Wlkp.)