Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za nabycie i sprzedaż 16 ton suszu tytoniowego

Data publikacji 12.06.2015

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali pięcioro mieszkańców powiatu biłgorajskiego w wieku od 32 do 62 lat. Podejrzani usłyszeli zarzuty wielokrotnego nabywania, przechowywania, ukrywania i przewożenia wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy o łącznej wadze prawie 16 ton. Uszczuplenie należności podatkowych to kilka milionów złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od lutego 2014 roku przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu i funkcjonariuszy z Wydziału dw. Z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów operacyjnych policjantów.

Śledczy w toku prowadzonego postępowania ustalili, że podejrzani działali  od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. Osoby zaangażowane w przestępczy proceder nabywały na terenie województwa lubelskiego susz tytoniowy, który później z zyskiem sprzedawały na terenie całego kraju. Jak wynika z ustaleń śledczych, podejrzani w ten sposób nabyli prawie 16 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Ze wstępnych obliczeń wynika, że uszczuplenie należności publiczno-prawnych to blisko 6 mln złotych.

W środę w tej sprawie zatrzymanych zostało pięcioro mieszkańców powiatu biłgorajskiego w wieku od 32 do 62 lat. W trakcie prowadzonych przeszukań policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe wykorzystywane do przestępczych kontaktów oraz zapiski świadczące o nielegalnej działalności. Na poczet przyszłej kary dokonano tymczasowego zajęcia samochodu o łącznej wartości 30 tys. złotych. Skierowano również wniosek o zabezpieczenie nieruchomości podejrzanych o łącznej wartości szacunkowej około 1.3 mln złotych.

Wczoraj wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty z kodeksu karno-skarbowego. Zostały im ogłoszone zarzuty popełnienia w okresie od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. wspólnie i w porozumieniu przestępstw wielokrotnego nabywania, przechowywania, ukrywania i przewożenia wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego w ilości prawie 16 ton. Prokurator zastosował wobec nich dozór Policji. Za te przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz wysoka grzywna.

(KWP w Lublinie / mg)

Film Prowadzenie zatrzymanego

Pobierz plik Prowadzenie zatrzymanego (format mp4 - rozmiar 26.77 MB)

Powrót na górę strony