Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa śmiertelne porażenia piorunem podczas burzy, która przeszła nad województwem łódzkim

Data publikacji 14.06.2015

42 i 65 - letni mężczyzna to ofiary burzy, jaka przeszła nad województwem łódzkim. Mieszkańcy gmin Będków i Widawa próbowali schronić się przed żywiołem pod drzewami. Niestety zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku skończyło się to tragicznie.

Do pierwszej sytuacji doszło po godzinie 17.00 w miejscowości Chociw w gminie Widawa w powiecie łaskim.  Kobieta jadącą rowerem zobaczyła leżącego przy drodze mężczyznę bez oznak życia. Natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy. Lekarz stwierdził zgon ujawniając na ciele mężczyzny poparzenia wskazujące na porażenie piorunem.

Policjanci ustalili, że mężczyzną to 42-letni mieszkaniec Widawy.  Jego ciało znajdowały się w pobliżu nadpalonego, jeszcze tlącego się drzewa. Najprawdopodobniej próbował schronić się pod nim przed ulewą. 

Do kolejnego śmiertelne zdarzenia doszło przed godzina 20.00 w miejscowości Prażki w gminie Będków w powiecie tomaszowskim. Policjanci ustalili, że na drodze, w pobliżu jednej z posesji miało miejsce śmiertelne porażenie piorunem. W tym przypadku 65-letni  rowerzysta najprawdopodobniej także chciał schronić się przed deszczem pod drzewem.   

Funkcjonariusze ujawnili wyraźne ślady wyładowania atmosferycznego ściągniętego przez pień drzewa.  Mimo reanimacji prowadzonej najpierw przez świadków, a potem przez personel medyczny lekarz stwierdził zgon porażonego. 


Czy wiesz jak należy się chronić przed porażeniem pioruna ?

*należy pozostać w domu, nie wychodzić chyba, że jest to naprawdę konieczne, 

* nie należy używać telefonu komórkowego na otwartej przestrzeni, 

* podczas burzy nie należy wędkować oraz uprawiać sportów w otwartym terenie (np. gra w golfa), 

* nie wolno przebywać w wodzie oraz używać sprzętu wodnego, 

* gdy jesteśmy w trakcie podróży, należy pozostać w samochodzie (samochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc), 

* jeśli w pobliżu nie ma żadnego schronienia należy unikać wysokich obiektów oraz przybrać możliwie najniższą postawę ciała, 

* należy poszukać obniżeń terenu (wąwóz, dolina).

*należy trzymać się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy, a osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.

KWP Łódź / ik

Powrót na górę strony