Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali 22-latka podejrzanego o zabójstwo 87-letniej kobiety

Data publikacji 14.06.2015

Policjanci ze specjalnej grupy powołanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ustalili i zatrzymali 22-letniego mężczyznę podejrzanego o zabójstwo 87-letniej mieszkanki Olsztyna. Pobita kobieta została znaleziona w niedzielę na terenie ogródków działkowych. Pomimo kilkugodzinnej walki o jej życie, 87-latka zmarła w szpitalu. 22-latek, który przyznał się do zbrodni, był już wcześniej karany za kradzieże i rozboje. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa. Grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Południe.

W niedzielę (07.06) około południa policjanci otrzymali informację o pobiciu starszej kobiety, która została znaleziona na terenie ogródków działkowych w Olsztynie. 87-latka w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Pomimo kilkugodzinnej walki o jej życie, zmarła. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania sprawcy. Grupa operacyjno-dochodzeniowa pod nadzorem prokuratora przeprowadziła oględziny miejsca zdarzenia. Technik kryminalistyki zabezpieczył szereg śladów. W działaniach użyto psy tropiące.

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, jak i ustalenia i zatrzymania podejrzanego powołał specjalną grupę policjantów.  W jej skład weszli eksperci z laboratorium kryminalistycznego, dochodzeniowcy i kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Od samego początku funkcjonariusze działali wielotorowo. Ustalali i przesłuchiwali świadków, typowali osoby, które były w przeszłości karane za podobne przestępstwa, a mogły mieć związek z tym zdarzeniem, zbierali i na bieżąco weryfikowali każdą informację, najdrobniejszy szczegół, który mógłby się przyczynić do ustalenia i zatrzymania sprawcy, zabezpieczyli dostępne nagrania z kamer monitoringu, prowadzili także zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne i poszukiwawcze. Kilkudziesięciu policjantów przeszukało kilka hektarów ogrodów działkowych i okolic. Dzięki temu zabezpieczono rzeczy należące do ofiary. Biegły z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie na podstawie zeznań świadków stworzył portret pamięciowy mężczyzny, który mógł mieć cenne informacje dotyczące tej sprawy. Policyjni psycholodzy sporządzili portret psychologiczny sprawcy.

Jak powiedział kom. Krzysztof Pytlarczyk z-ca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie - kierownik specjalnej grupy policjantów powołanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji – „W wyniku działań operacyjno – poszukiwawczych ustaliliśmy, że sprawcą jest osoba bezdomna bądź ukrywająca się przez organami ścigania. W związku z tym krąg osób podejrzanych mocno nam się zawęził. W znaczący sposób ułatwił policjantom typowanie sprawcy. Wczoraj jeden z policjantów pionu kryminalnego KMP na podstawie dotychczasowych ustaleń, portretu pamięciowego sporządzonego przez biegłego z LK oraz portretu psychologicznego sporządzonego przez policyjnych psychologów wytypował podejrzanego, który został zatrzymany po tym, jak groził ekspedientce jednego ze sklepów. Efekt tych wszystkich czynności to zatrzymany sprawca zabójstwa.”

Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwały czynności procesowe z udziałem 22-latka – przesłuchanie w prokuraturze, wizja lokalna z udziałem prokuratora na miejscu zdarzenia. Mężczyzna przyznał się do zbrodni. W maju br. 22-latek opuścił zakład karny, w którym odbywał karę pozbawienia wolności za rozbój. Grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Dzisiaj został złożony wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Śledztwo jest prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn- Południe.

KWP Olsztyn / ik

Film Policjanci prowadzą zatrzymanego

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci prowadzą zatrzymanego (format flv - rozmiar 1.03 MB)

Powrót na górę strony