Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o sprzedaż podrobionych środków ochrony roślin

Data publikacji 15.06.2015

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą KWP zs. w Radomiu zatrzymali trzech obywateli Ukrainy podejrzewanych o handel podrabianymi środkami ochrony roślin. Śledczy szacują, że średnio jeden litr gotowego produktu oferowanego przez oszustów kosztował ok. 400 zł. Zatrzymanym grozi do 2 lat więzienia.

Kilka dni temu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zatrzymali trzech obywateli Ukrainy podejrzewanych o handel podrabianymi środkami ochrony roślin. W działaniach Policji brali także udział reprezentanci firmy, których zastrzeżone znaki towarowe były naniesione na sprzedawane produkty.

Produkty oferowane przez sprzedających przyciągały kupujących niskimi cenami. Rolnicy nabywający te środki mogli sądzić, że kupują towar oryginalny, dopuszczony do użycia na terytorium RP. Śledczy szacują, że średnio jeden litr gotowego produktu oferowanego przez oszustów kosztował ok. 400 zł, gdy w sklepie trzeba za niego zapłacić nawet tysiąc złotych.

Cała trójka podejrzanych została osadzona w policyjnym areszcie. Dwóch mężczyzni (28 i 30 lat) po przesłuchaniach zwolniono do domu. Trzeci zatrzymany (32 lata) usłyszał zarzut wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli kilka tysięcy złotych. Zabezpieczono również podrobione środki ochrony roślin o wartości ok. 40 tys. zł. Obecnie policjanci z Grójca, pod nadzorem miejscowej prokuratury, prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Przypominamy, by ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów należy stosować się do kilku zasad: zawsze należy kupować środki ochrony roślin od zaufanych dostawców; unikać ofert, które są zbyt atrakcyjne by mogły być prawdziwe; nie kupować w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych; nigdy nie nabywać pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku; nie kupować środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony