Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni zatrzymani za oszustwa „pod legendą”

Data publikacji 16.06.2015

Dwaj oszuści podszywający się pod policjantów CBŚ zatrzymani w Koszalinie. Zarzuty usłyszał także oszust działający pod legendą krewnego - sprawcy wypadku.

Od kilku miesięcy krakowska Policja otrzymywała zgłoszenia od starszych osób o oszustwach lub usiłowaniu oszukania ich na tzw. legendę. Postępowania w sprawie  tych przestępstw zgłaszane przez poszkodowanych w poszczególnych  krakowskich komisariatach ze względu na bardzo podobny modus operandi  oraz  wysokie kwoty, które były wyłudzane od poszkodowanych zostały przejęte do prowadzenia przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci wyodrębnili  kilka sposobów działania oszustów.  Sprawcy m.in. podszywali się pod funkcjonariuszy policji, lub też  udawali krewnego, który natychmiast potrzebuje pieniędzy, bo spowodował wypadek.  

Przypomnijmy – metoda  wyłudzenia pieniędzy  stosowana przez oszustów „na policjantów”  jest modyfikacją znanej „metody na wnuczka”. Ofiarami przestępców  padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego poleca wypłacić pieniądze.  Oszuści przekonują starszą osobę, że ta bierze właśnie udział w tajnej operacji. Dla uwiarygodnienia całej akcji  senior podwożony jest zwykle do banku po gotówkę  taksówką  i dostaje od oszustów telefon komórkowy oczywiście  tylko do kontaktu z prowadzącym akcję „policjantem”.    Najczęściej seniorzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, pobierają z konta oszczędności życia, przekazują je przebierańcom, a ci  po prostu znikają.

Tak było i w przypadku  pewnego starszego pana, mieszkańca Podgórza, który kilka tygodni temu w wyniku oszustwa  stracił 170 tys. złotych.

W wyniku dogłębnej analizy zabezpieczonych śladów oraz przeanalizowania sposobu działania sprawców  policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawców tych oszustw poza terenem naszego województwa. Bardzo szybko okazało się, że dwaj oszuści pochodzą z  Koszalina. Krakowscy policjanci dokonali w tym mieście zatrzymania obu podejrzewanych. Mężczyźni w wieku 42 i 21 lat zostali przewiezieni do Krakowa. Tutaj przez kolejne 2 dni trwały czynności z zatrzymanymi. Obaj usłyszeli zarzut oszustwa za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu pozostaną pod policyjnym dozorem.  Policjanci prowadzący te postępowania nie ukrywają, że obaj mężczyźni mogą być sprawcami co najmniej kilku oszustw metodą na policjanta na terenie Krakowa w ostatnim czasie.  

Inną metodą wyłudzenia pieniędzy od seniorów stosowaną przez oszustów jest udawanie krewnego, który właśnie spowodował wypadek drogowy i natychmiast potrzebuje dużej kwoty, aby zapłacić pokrzywdzonemu.  Zwykle w tym przypadku oszust  dzwoniąc, nie daje starszej osobie chwili do namysłu. Twierdzi, że potrzebuje natychmiast tych pieniędzy, bo inaczej poszkodowany w wypadku wezwie policję.

Taką metodę działania wybrał bezrobotny 52-letni mieszkaniec Krakowa. Pewien czas temu, zamieścił  ogłoszenie  w Internecie  o poszukiwaniu pracy. Szybko dostał propozycję zarobku - jak się okazało od przestępców. Mężczyzna spotykał się, ze starszymi ludźmi odbierając od niech paczki z pieniędzmi. Kwoty te wpłacał na pewne konto bankowe pobierając sobie od kilku do kilkunastu procent.

Śledczy udowodnili mu oszukanie trojga osób na łączną kwotę 32 tysięcy złotych oraz kilkanaście  usiłowań. Zebrany w sprawie materiał pozwolił na przedstawienie mu zarzutów oszustwa za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mj)

Film prowadzenie zatrzymanych

Pobierz plik prowadzenie zatrzymanych (format mp4 - rozmiar 13.24 MB)

Powrót na górę strony