Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za pomocą podrobionych recept usiłowali kupić lekarstwa

Data publikacji 16.06.2015

Bocheńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posługując się podrobionymi receptami usiłowali oszukać Narodowy Fundusz Zdrowia. Za pomocą podrobionych recept usiłowali kupić bardzo drogie lekarstwa za bezcen. Jeden z mężczyzn został złapany na gorącym uczynku, kiedy próbował zrealizować fałszywą receptę na terenie jednej z bocheńskich aptek. Za popełnione przestępstwo zatrzymanym mężczyznom grozi kara do 8 lat więzienia.

W jednej z bocheńskich aptek zjawił się 32-letni mieszkaniec miejscowości Węgrzce Wielkie, który przedstawiając receptę wystawioną na inną osobę próbował wykupić leki onkologiczne. Cena lekarstw po refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia wyniosła zaledwie kilkanaście złotych. Ponadto lekarstwa te objęte były limitem sprzedaży i nie można było ich sprzedać więcej niż 2 opakowania na miesiąc.

Z uwagi na to, że aktualnie apteka nie posiadała lekarstw na stanie, mężczyzna zdecydował, że zgłosi się po nie w dniu następnym, zamawiając ilość określoną na recepcie.  W momencie kiedy 32-latek ponownie zjawił się w aptece został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Kryminalnego bocheńskiej jednostki.

W toku dalszych czynności ustalono, że 32-latek nie działał sam. Dzięki współpracy z krakowskimi policjantami udało się zatrzymać w Krakowie drugiego z oszustów, tj. 33-letniego mieszkańca Krakowa, który wcześniej przekazał swojemu koledze kilkadziesiąt recept, które ten miał zrealizować w różnych aptekach. Policjantom udało się ustalić, że zatrzymany 32-latek zdążył zostawić fałszywe recepty w 8 różnych aptekach na terenie powiatu bocheńskiego, wszystkie na te same leki.  W trakcie dalszych czynności bocheńskim śledczym udało się zabezpieczyć kilkanaście opakowań lekarstw, które oszuści zakupili w aptekach na terenie Kłaja i Niepołomic. Należy nadmienić, że zatrzymani oszuści to osoby pracujące na co dzień w aptekach, posiadający wykształcenie farmaceutyczne.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty usiłowania oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania korzyści majątkowej, a także zarzut podrabiania dokumentu, jakim jest recepta. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia. Zatrzymani oszuści zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bochni i przekazani do dyspozycji Prokuratora. Dodatkowo jeden z mężczyzn usłyszał zarzut oszustwa, który dotyczy zakupu lekarstw w Kłaju i Niepołomicach.

Sprawa cały czas ma charakter rozwojowy, w związku z czym trwają czynności zmierzające do ustalenia czy podejrzani nie dokonali oszustw w innych aptekach i jaka jest skala ich przestępczego procederu.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony