Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej. Święto ruchu drogowego dla dzieci

Data publikacji 16.06.2015

W dniach 8-12 czerwca 2015 roku we Włoszczowie odbyły się XXXVIII Finały Ogólnopolskich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla dzieci ze szkól podstawowych i gimnazjalnych. Udział w nich wzięły drużyny ze wszystkich województw.

Turnieje BRD potocznie zwane rowerowymi są swego rodzaju programem edukacyjnym przygotowującym dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Pierwszym etapem tej imprezy są eliminacje na szczeblu szkoły, następnie gminy,  powiatu i województwa. Każda edycja kończy się finałem ogólnopolskim. Od wielu lat imprezy te cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i wychowawców. Bardzo duży wkład w ich organizację ma Policja, która pomaga szkołom przygotować dzieci do zawodów, sędziuje w konkurencjach, a nawet poszczególni policjanci pełnią funkcję opiekunów drużyn przyjeżdzających na zawody.

Finały Turniejów odbywają się każdego roku w innej miejscowości, bardzo często są to niewielkie miasta, dla których turniej jest znaczącą imprezą aktywizującą społeczności lokalne. W tym roku gospodarzem turniejów  był zespół Placówek nr 1 we Włoszczowie, w którym powstał Komitet Organizacyjny tej ogólnopolskie imprezy, skupiający przedstawicieli Policji,  samorządu oraz lokalnych organizacji.

Otwarcie Turnieju gospodarze przygotowali w Domu Kultury, gdzie drużyny i goście mieli okazję obejrzeć wspaniały program artystyczny, w którym uczestniczył zespół taneczny dzieci z Włoszowy, a także zespół muzyczny składający się z grona pedagogicznego miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych.

Turniej rowerowy dopinguje dzieci do nauki przepisów prawa o ruchu drogowym i przystępowania do egzaminów na kartę rowerową. W ten sposób najmłodsi bawiąc się zdobywają wiedzę, która procentuje w dorosłym życiu. Jak stwierdził obecny na uroczystości Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach mł. insp. dr Rafał Kochańczyk, turnieje BRD są świętem ruchu drogowego zarówno dla uczestników zawodów, jak i organizatorów.

Sędzią Głównym Turnieju był mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Na zakończenie organizatorzy Turnieju  podziękowali dzieciom i opiekunom  za wspaniałą rywalizację, która przebiegała w zdrowej, sportowej atmosferze. Naczelnik Wydziału Profilaktyki Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP nadkom. Dorota Pater, która w imieniu Komendanta Głównego Policji wręczyła Puchar  jednej ze szkół, podkreśliła, że dla każdego z zawodników udział w turnieju BRD jest już wygraną. Dzieci poprzez uczestnictwo w turnieju zdobywają wiedzę i kwalifikacje, dzięki którym będą świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Dzieci za udział w zawodach otrzymały puchary, medale i atrakcyjne nagrody. Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce, w nagrodę weźmie udział w europejskim konkursie edukacji drogowej, który w 2015 roku odbędzie się w Wiedniu.

W Komitecie Honorowym finału centralnego, znaleźli się m.in. Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik-Rostkowska, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka Koruba, Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek, Starosta Włoszczowski – Jerzy Suliga, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, a także  Komendant Główny Policji– nadinsp. Krzysztof Gajewski, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji – mł. insp. Rafał Kochańczyk oraz Komendant Powiatowy Policji we Włoszczowie – mł. insp. Piotr Wrześniewski.

Turniej BRD składa się z czterech dyscyplin:
•    testu z zakresu przepisów ruchu drogowego,
•    rowerowego toru przeszkód,
•    pierwszej pomocy przedlekarskiej,
•    jazdy po miasteczku ruchu drogowego.

Uczestnicy imprezy mieli również okazję poznać najpiękniejsze zakątki województwa świętokrzyskiego.

Zwycięzcy drużynowi finałów  2015

Szkoły podstawowe
I miejsce -  Zespół Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie)
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Czarnej (woj. podkarpackie),
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Koluszkach (woj. łódzkie).

Gimnazja
I miejsce – Gimnazjum nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach  (województwo łódzkie)
II miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (województwo świętokrzyskie)
III miejsce – Gimnazjum w Czarnej (województwo  podkarpackie).

Źródło: BPiRD KGP

 • miasteczko ruchu drogowego
 • Sędzia Główny Turnieju mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
 • Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej #3
 • Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej #4
 • Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej #5
 • Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej #6
 • rowerowy tor przeszkód
 • rowerowy tor przeszkód
 • pierwsza pomoc przedlekarska
 • Naczelnik Wydziału Profilaktyki Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP nadkom. Dorota Pater
 • Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej #11
 • Finały Turniejów Rowerowych we Włoszczowej #12
Powrót na górę strony