Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili gang złodziei aut i odzyskali dwa luksusowe samochody

Data publikacji 16.06.2015

Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami aut zatrzymali policjanci w związku z działaniami na terenie Świnoujścia. Odzyskali także dwa luksusowe samochody osobowe skradzione na terenie Niemiec warte łącznie ponad 700 tys. złotych.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KWP w Szczecinie  wspólnie z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu i z Gdańska rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na terenie Niemiec. W związku z działaniami podjętymi w obszarze Świnoujścia, oprócz odzyskania skradzionych pojazdów, policjanci zatrzymali pięć osób.

Przez kilka tygodni kryminalni pozyskiwali wiedzę o grupie osób, która kradnie auta z terenu Niemiec. Dzięki wykonanej pracy, uzyskano informację, że bezpośrednimi sprawcami kradzieży są dwaj mieszkańcy Szczecina i Gdyni. Mężczyźni mieli kraść luksusowe samochody przy użyciu elektronicznych urządzeń uruchamiających pojazdy, a następnie wjeżdżać do kraju przez granicę w Świnoujściu. Po przeprawieniu się promem skradzione samochody miały być przechowywane w "dziupli", a następnie sprzedawane paserom na terenie całego kraju. Policjanci pracujący przy tej sprawie ustalili termin przejazdu kradzionych aut przez Świnoujście. Przejście graniczne, gdzie miał nastąpić przejazd samochodów, było uważnie obserwowane przez stróży prawa.

W miniony piątek w godzinach popołudniowych do Świnoujścia rzeczywiście wjechały dwa samochody na niemieckich numerach rejestracyjnych marki VW Caddy i Audi Q7, wewnątrz których znajdowali się typowani przez policjantów mężczyźni. Z uwagi na duże natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych policjanci podjęli decyzję o ich zatrzymaniu na promie "Krasibór", kiedy jednostka przepłynęła na drugą stronę kanału. W momencie wejścia funkcjonariuszy na prom mężczyźni byli całkowicie zaskoczeni. Jeden z nich podjął nawet próbę ucieczki, jednak został szybko zatrzymany. W ręce mundurowych wpadli mieszkańcy Szczecina i okolic oraz województwa pomorskiego w wieku od 47 do 51 lat. Zatrzymani trafili do aresztu świnoujskiej komendy.

W pojeździe marki VW Caddy zabezpieczono elektroniczne urządzenie służące do uruchamiania pojazdów. Ponadto policjanci przeszukali miejsca przechowywania kradzionych pojazdów, czyli "dziuplę" na terenie jednej z posesji w Szczecinie. Znaleźli tam kolejny wartościowy pojazd marki Lexus, który także figurował jako ukradziony kilka dni wcześniej w Niemczech.

W związku z podejrzeniem  paserstwa 61-letni właściciel posesji został zatrzymany i trafił podobnie jak poprzedni zatrzymani do świnoujskiego aresztu.

W sumie  policjanci odzyskali dwa skradzione samochody, których szacunkowa wartość opiewa na ponad 700 tys. zł. Przedmioty te zostaną wkrótce przekazane pokrzywdzonym. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu przedstawił pięciu zatrzymanym mężczyznom zarzuty kradzieży z włamaniem, kradzieży pojazdów na terenie Niemiec oraz paserstwa. Decyzją prokuratora sprawcy tych przestępstw otrzymali dozory Policji, a wobec trzech z zatrzymanych zastosowano dodatkowo poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł. Sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.  

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony