Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Tama 2015” - wojewódzkie ćwiczenia zgrywające

Data publikacji 16.06.2015

Dwóch mężczyzn przemierza łodzią rozlewisko rzeki Wieprz. Nagle łodź wywraca się, a wraz z nią wpadają do wody mężczyźni. Całe zdarzenie dzieje się w znacznej odległości od brzegu. Postronna osoba alarmuje służby. Rozpoczyna się akcja ratunkowa. Na szczęście to tylko jeden ze scenariuszy ćwiczeń pod kryptonimem „TAMA 2015”, które rozegrane zostały dziś w rejonie zapory wodnej w Nieliszu. W działaniach wzięli udział również policjanci. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania do realizacji obowiązków stawianych poszczególnym służbom i podmiotom ratowniczym podczas działań przeciwpowodziowych.

Wojewódzkie wieloszczeblowe ćwiczenia zgrywające pod kryptonimem „Tama 2015”, rozpoczęły się  o godz. 10:00. Ich organizatorem jest Lubelski Urząd Wojewódzki. Celem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie organów administracji publicznej, służb, inspekcji i straży do podejmowania wspólnych działań m.in. w zakresie kierowania reagowaniem kryzysowym w województwie lubelskim, doskonalenia współdziałania sił ratowniczych oraz weryfikacji procedur postępowania.

W działaniach udział wzięli również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, KPP w Krasnymstawie, a także Sztabu Policji KWP w Lublinie. Na ćwiczeniach „Tama 2015” obecny był także Komendant Miejski Policji w Zamościu  insp. Andrzej Kowalski.

Służby biorące udział w dzisiejszych ćwiczeniach doskonaliły współdziałanie odgrywając dziesięć przygotowanych epizodów zaistniałych sytuacji kryzysowych. Jeden z takich scenariuszy zakładał wywrócenie się łodzi wiosłowej na rozlewisku rzeki Wieprz, w wyniku czego do wody wpada dwóch mężczyzn. Całe zdarzenie dzieje się w znacznej odległości od brzegu. Sytuację zauważa postronna osoba, która alarmuje służby. Rozpoczyna się akcja ratunkowa.

Mniej więcej w tym samym czasie, w innym rejonie rozlewiska, trwa akcja poszukiwawcza starszej osoby, która podczas spaceru zsunęła się w zarośla w grząski teren. Działania prowadzą również policjanci na łodzi. Poszukiwania kończą się pomyślnie. Służby udzielają pomocy medycznej i ewakuują w bezpieczne miejsce.

W innym miejscu rozlewiska służby prowadzą poszukiwania osoby zaginionej. Z ustaleń Policji wynika, że osoba ta mogła utonąć. Świadkowie wskazują miejsce, gdzie widziana była po raz ostatni, toteż tam skupiają się poszukiwania. W działaniach  zostają użyte łodzie, specjalistyczna grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z sonarem, a także multicopter.  

Z kolei przy wykorzystaniu śmigłowców NOSG trwa ewakuacja osób z podtopionych zabudowań mieszkalnych. W celu powrotu mieszkańców, konieczne jest wypompowanie wody z zalanych zabudowań.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie sprawności organizacyjnej, umiejętności i zasad współdziałania pomiędzy podmiotami byli przedstawiciele służb takich jak straż pożarna, policja, straż graniczna, zespół zarządzania kryzysowego, inspektorat ochrony środowiska, pogotowie ratunkowe, stacja sanitarno-epidemiologiczna i inne. Głównym zadaniem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania do realizacji obowiązków stawianych poszczególnym służbom i podmiotom ratowniczym podczas działań przeciwpowodziowych.

(KWP w Lublinie / mw)

 • Ratownik wciąga poszkodowanego po linie.
 • Transport poszkodowanego na noszach. W tle karetka i straż pożarna.
 • Poszukiwania na rozlewisku. Służby na łodziach.
 • policjanci nałodzi prowadzą poszukiwania zaginionego.
 • policjnci i WOPR na rozlewisku
 • policjanci na łodzi
 • policjanci na łodzi szukają zaginionego
 • służby przeszukują zbiornik wodny
 • śmigłowiec
 • policjanci kontrolują kierowcę
 • statujący śmigłowiec
 • policjanci na łodzi i tonący samochód

Film „Tama 2015” - wojewódzkie ćwiczenia zgrywające

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik „Tama 2015” - wojewódzkie ćwiczenia zgrywające (format flv - rozmiar 30.54 MB)

Powrót na górę strony