Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w zorganizowaną przestępczość tytoniową

Data publikacji 17.06.2015

Ponad 18 ton suszu i 5 ton krajanki tytoniowej przejęli w wyniku wspólnej akcji funkcjonariusze CBŚP, KWP w Białymstoku i Kontroli Skarbowej. W wymierzonej przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej akcji usłyszało już zarzuty i zostało tymczasowo aresztowanych 12 osób.

Ponad 100 funkcjonariuszy zarządu CBŚP w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Kontroli Skarbowej w miniony czwartek wkroczyło do ponad 30 hal produkcyjnych, pomieszczeń gospodarczych i prywatnych mieszkań na terenie województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. W ten sposób współdziałający funkcjonariusze rozpoczęli realizację prowadzonego od kilku miesięcy i nadzorowanego przez Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie trudnili się nielegalnym obrotem i przetwarzaniem znacznych ilości tytoniu i krajanki tytoniowej bez uiszczenia należnych podatków.

Zgromadzone w toku drobiazgowego śledztwa i zdobyte w ramach czynności operacyjnych ustalenia pozwoliły na wytypowanie kręgu osób i miejsc związanych z przestępczym procederem polegającym na sprowadzaniu zza granicy olbrzymich ilości tytoniu i rzekomym sprzedawaniu go również poza granicami kraju. W rzeczywistości jednak, jak ustalili śledczy, trefny towar trafiał do Polski, gdzie był przerabiany w nielegalnych krajalniach a następnie sprzedawany na terenie kraju z pominięciem ewidencji, bez odprowadzania należnych podatków.

Funkcjonowanie tego lukratywnego procederu przerwała akcja współdziałających służb, które w przeszukanych obiektach ujawniły 8 nielegalnych krajalni tytoniu i zatrzymały 13 osób w wieku od 21 do 57 lat podejrzewanych o udział w przestępczej działalności. Część spośród nich została zaskoczona na gorącym uczynku. W ręce funkcjonariuszy wpadły również przewożące krajankę tytoniową dwa bus-y i realizująca dostawę, wypełniona tytoniowym suszem ciężarówka. W sumie w wyniku tylko tej realizacji mundurowi przejęli i zabezpieczyli ponad 18 ton suszu tytoniowego oraz przeszło 5 ton krajanki. Wartość uszczupleń z tytułu należnych od tego towaru podatków akcyzowego i VAT wstępnie oszacowana została na kwotę blisko 14 mln zł (ponad 12 mln akcyzy i 1,8 mln zł podatku VAT). Z dotychczasowych ustaleń wynika, że działająca od połowy ubiegłego roku grupa ma na swym koncie nielegalne operacje obrotu tytoniem, w wyniku których Skarb Państwa z tytułu nieodprowadzonych podatków stracił nie mniej niż 130 mln PLN.

13 zatrzymanych przez funkcjonariuszy, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, usłyszało już prokuratorskie zarzuty. W stosunku do jednego z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, pozostałych 12, decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku, zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące.

Powyższa realizacja była wynikiem współpracy zarządu CBŚP w Białymstoku, podlaskiej Kontroli Skarbowej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Pracujący nad tą sprawą śledczy wnikliwie wyjaśniają szczegóły przestępczej działalności grupy i jej członków. Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Białymstoku / mg)

Film Uderzenie w zorganizowaną przestępczość tytoniową

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Uderzenie w zorganizowaną przestępczość tytoniową (format flv - rozmiar 12.32 MB)

Powrót na górę strony