Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon letni 2015 oficjalnie otwarty

Data publikacji 18.06.2015

Nad poznańską Maltą odbyło się „Otwarcie sezonu letniego 2015”. Podczas wydarzenia dzieci i dorośli przyglądali się pokazom ratowniczym na wodzie, prezentowanym przez funkcjonariuszy Policji, PSP oraz WOPR. Głównym celem imprez była edukacja na temat bezpieczeństwa nad wodą. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zainaugurowali również prewencyjny program „Czarny Punkt Wodny”.

17 czerwca br. przy Jeziorze Maltańskim w Poznaniu otwarto sezon letni 2015. Wydarzenie rozpoczęło się już przed godziną 10.00. Policjantki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przeprowadziły zajęcia profilaktyczne z dziećmi. Rozmowy dotyczyły, podobnie jak całe przedsięwzięcie, bezpieczeństwa nad wodą.

W sali pod trybunami zorganizowano briefing prasowy, gdzie zebrali się zaproszeni goście, dziennikarze oraz policjanci, aby porozmawiać na temat bezpieczeństwa w sezonie letnim 2015. Jednym z celów spotkania było zaprezentowanie założeń projektu prewencyjnego KWP w Poznaniu „Czarny Punkt Wodny”. W ramach tego programu policjanci oznakowali 21 wielkopolskich akwenów wodnych, które uznane zostały za szczególnie niebezpieczne. Program przewidziany jest jednak na wieloletnie działania, dlatego oznakowanych w ten sposób akwenów może przybywać.

Podczas briefingu przemówienie wygłosił Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski. Szef wielkopolskich policjantów podkreślał, że takie inicjatywy są bardzo ważne. Szczególnie dlatego, że uczestniczą w nich dzieci, a edukowanie o zagrożeniach od najmłodszych lat, znacznie przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa w trakcie letnich wakacji. Głos zabrali także inni goście: Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal, Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Lech Janiak, a także Z-ca Dyrektora Departamentu Organizacyjnego i Kadr Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Elżbieta Ruta-Stolarska. Wśród zaproszonych obecny był także Prezes WOPR w Wielkopolsce Mariusz Krzywiński.

Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na pokazy ratownicze na wodzie, przygotowane przez funkcjonariuszy PSP, WOPR i Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Reprezentanci poszczególnych jednostek prezentowali symulacje akcji ratowniczych z użyciem łodzi motorowodnej, skutera wodnego oraz kół i rzutek ratunkowych. Największy aplauz zdobył jednak pokaz czworonożnego ratownika – policyjnego psa Rambo. W celu lepszego zrozumienia poszczególnych sytuacji przez dzieci, pokazy na bieżąco komentowała sierż. Monika Murawska z poznańskiego Komisariatu Wodnego Policji.

Po wodnych atrakcjach ponownie przyszedł czas na profilaktykę. Tym razem jednak połączono ją z zabawą. Przy stoisku policyjnym najmłodsi nie tylko rozmawiali ze stróżami prawa o bezpieczeństwie, ale także rysowali i bawili się z psem Rambo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konie i motocykle policyjne, wokół których przez cały czas znajdowało się wiele dzieci. Wiele emocji wzbudzała także obecność sierżanta Pyrka, maskotki wielkopolskiej Policji.

„Otwarcie sezonu 2015” oraz program „Czarny Punkt Wodny” mają przyczynić się do minimalizowania liczby niebezpiecznych zdarzeń i utonięć nad wodą. W 2014 roku śmierć w ten sposób poniosły 44 osoby, a 22 z nich w sezonie letnim. Do tej pory w 2015 roku w Wielkopolsce utonęło już 10 osób.

(KWP w Poznaniu / mw)

  • przemówienie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafała Batkowskiego
  • pokaz czworonożnego ratownika – policyjnego psa Rambo
  • sierżant Pyrek, maskotka wielkopolskiej Policji
  • Symulacja akcji ratowniczej
  • policyjny pies Rambo ratuje tonącego
  • pokaz ratowniczy na wodzie -symulacja akcji ratowniczej z użyciem łodzi motorowodnej
  • symulacja akcji ratowniczej z użyciem skutera wodnego
  • najmłodsi rozmawiają ze stróżami prawa o bezpieczeństwie
  • sierżant Pyrek, maskotka wielkopolskiej Policji
  • Policyjne konie
Powrót na górę strony