Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Człowiek jest wielki, nie przez to, co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi”

Data publikacji 18.06.2015

Te słowa Jana Pawła II przyświecały organizatorom programu edukacyjnego „mali WIELCY ratownicy”. Wczoraj w Dębówku k. Bartoszyc odbyła się finałowa gala, na której nie zabrakło również policjantów. Promowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci to wspólny, nadrzędny cel nas wszystkich.

Mali ale już Wielcy

Program edukacyjny „ mali WIELCY ratownicy” skierowany jest do  starszych grup przedszkolnych. Dzieci w wieku 5-6 lat  pod okiem instruktorów z firmy „Al- med ” uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy. Podczas trwania programu instruktorzy i ratownicy przeszkolili 300 przedszkolaków z Bartoszyc i okolic. Wczoraj w Dębówku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Pokazały, że potrafią udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach - umieją pomóc zarówno rodzicom jak i sobie. Potrafią wezwać pomoc, są w stanie wykonać podstawowe czynności, które w konsekwencji mogą uratować życie.

Bartłomiej Chilmanowicz - jeden z pomysłodawców programu powiedział: „Dzieci przyjmują wszystko naturalnie. Tak jak dorośli obawiają się udzielić osobie w potrzebie pierwszej pomocy, tak dzieci takich obaw nie mają. Radzą sobie z defibrylatorem, bez wahania wykonują resuscytację ”.

Dzięki realizacji programu dzieci w przyszłości staną się świadomymi dorosłymi. W tym przypadku adekwatne jest przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”   

W trakcie spotkań maluchy nauczyły się ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, opatrywania nieskomplikowanych ran, resuscytacji. Równie dobrze radziły sobie z obsługą defibrylatora. Ponadto podczas spotkań dzieci oswajały się ze służbami mundurowymi - w pogadankach uczestniczyli nie tylko ratownicy, ale również policjanci i strażacy.

Już od najmłodszych lat dzieci powinny wiedzieć, że umundurowany policjant  przyjdzie im z pomocą, jeśli będzie taka potrzeba. Do realizacji programu aktywnie włączyli się bartoszyccy funkcjonariusze, którzy rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, uczyli jak  bezpiecznie spędzać wolny czas.

Podczas jednego ze spotkań organizatorzy przekazali przedszkolakom kamizelki odblaskowe.

Wielki finał – Dębówko 2015.  Kilka formacji, jeden wspólny cel.

Wczoraj do Dębówka przyjechali reprezentanci przedszkoli, które brały udział w programie. Swoimi umiejętnościami mogłyby zawstydzić niejednego z dorosłych. Na widowni zasiedli dumni rodzice, opiekunki przedszkolne, przedstawiciele władz i służb mundurowych. Wśród nich nie zabrakło także przedstawicieli Policji- byli wśród nich m.in. kom. Jarosław Gnatowski reprezentujący Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, mł. insp. Robert Zalewski- Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz insp. Krzysztof Gąsiorowski komendant bartoszyckiej Policji.

Policjanci zgodnie stwierdzili, że  program jest  wspaniałą inicjatywą, która powinna być realizowana na terenie całej Polski. Każdy wyedukowany w ten sposób przedszkolak wyrośnie na odpowiedzialnego, empatycznego dorosłego. To z kolei zaprocentuje zwiększeniem bezpieczeństwa chociażby na drogach. Promowanie bezpieczeństwa to  wspólny cel wszystkich podmiotów, a policjanci popierają każdą taką inicjatywę.

Na zakończenie nie zabrakło atrakcji dla małych Wielkich ratowników. Dzieci otrzymały opaski odblaskowe. Wielkim powodzeniem wśród przedszkolaków cieszyły się także policyjne radiowozy i motocykl.

Za zaproszenie do projektu i możliwość wzięcia udziału w nim bardzo dziękujemy.

(KWP w Olsztynie / mw)

  • przemówienie kom. Jaroslawa Gnatowskiego z KGP
  • pierwsza pomoc udzielana przez dzieci
  • przedszkolaki przeprowadzające resuscytację
  • policjanci wręczający odblaski dzieciom
  • policyjne radiowozy

Film program edukacyjny „mali WIELCY ratownicy

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik program edukacyjny „mali WIELCY ratownicy (format flv - rozmiar 3.25 MB)

Powrót na górę strony