Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczna kąpiel" w Domaniowie dla tysiąca dzieci

Data publikacji 19.06.2015

„Bezpieczna kąpiel” - już dziewiąty raz pod takim hasłem nad zalewem w Domaniowie odbył się 19 czerwca festyn dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcony bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku, który został przygotowany przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu. W spotkaniu uczestniczyło prawie tysiąc dzieci.

Za kilka dni początek wakacji, słoneczna pogoda i ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku nad wodą. Musimy jednak pamiętać, z czym wiąże się taki wypoczynek. Jest to nie tylko przyjemność i zabawa, niestety gdy wykażemy się lekkomyślnością może pojawić się zagrożenie mogące doprowadzić do tragedii.

W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 47 osób (2013 - 62 utonięcia). Od początku tego roku utonęło 9 osób. Najczęściej wypadki te powodowane są lekkomyślnością, niejednokrotnie połączoną u osób dorosłych z alkoholem. Groźnie jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk. W trakcie festynu organizatorzy starali się uświadomić i uczulić na wszystkie niebezpieczeństwa, aby wypoczynek nad wodą był tylko przyjemnością.

W czasie festynu pierwszy  Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz nagrodził policjantów – zwycięzców eliminacji wojewódzkich do XV Kynologicznych Mistrzostw Polski.

Policjanci Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu opowiadali uczestnikom festynu jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Wręczyli też dzieciom mnóstwo materiałów profilaktycznych właśnie o tym, jak uniknąć zagrożeń podczas wypoczynku. Przygotowano atrakcyjne pokazy umiejętności służb ratownictwa wodnego. Każdy chętny mógł też nauczyć się, jak wyciągnąć z wody tonącego i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrowano działania pościgowe policji wodnej, podczas których policjanci na łodziach motorowych pokazali, jak zatrzymuje się jednostki pływające stwarzające zagrożenie na wodzie. Środowiskowo-Lekarski WOPR zaprezentował akcję ratowniczą przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zarówno podręcznego, jak i sprzętu ciężkiego, w tym skutera. Swoje umiejętności zaprezentowali także radomscy strażacy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Nie odbyło się także bez prezentacji tresury psów policyjnych oraz akcji gaszenia pożaru poprzez zrzut wody z samolotu dromader.

Tegoroczny festyn połączony był z XII Rowerowym Zlotem Gwieździstym organizowanym przez Związek Gmin Radomka.

Każdy z pokazów został szczegółowo omówiony przez specjalistów, a dzieci ochoczo przyłączały się do dyskusji na temat bezpiecznego zachowania. Pokazy wspólnie z uczestnikami festynu oraz zaproszonymi gośćmi obserwowali między innymi pierwszy Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz, a także Wicewojewoda Mazowiecki – Dariusz Piątek, Starosta Powiatu Radomskiego – Mirosław Ślifirczyk, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu nadkom. Witold Krawczyk, Mazowiecki Kurator Oświaty – Dorota Sokołowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lek.med. Lucyna Wiśniewska, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu – bryg. Paweł Frysztak, Komendanta Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli – ppłk Jacek Podsiadły.

Kolejny już festyn nad zalewem w Domaniowie zorganizowali wspólnie: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, Komenda Miejska Policji w Radomiu, Urząd  Miejski w Radomiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Radomskie Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Ochotnicza Straż Pożarna z Przytyka oraz Związek Gmina Radomka.

(KWP w Radomiu / mw)

 

 

 • rowery czekające na oznakowanie
 • policjanci witają dzieci na pokazie
 • Zastępca Mazowieckiego komendanta policji gratulujący podawanym
 • policjanci na łódce ścigają skuter wodny
 • policjant rozdający ulotki dzieciom
 • funkcjonariusz Straży Granicznej rozdający dzieciom ulotki
 • ratownik medyczny uczy dzieci pierwszej pomocy
 • dzieci przymierzają kamizelkę Straży Grancznej
 • dzieci bawiące się hydronetkami straży pożarnej
 • przedownik psa obserwowany przez dzieci na festynie
 • dzieci obserwujące przelot samolotu
 • pokaz akrobatyki rowerowej
 • policjanci znakujący rowery
Powrót na górę strony