Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Scenariusz ćwiczeń KOBRA niemal jak z filmu

Data publikacji 19.06.2015

W szkole wybuchła bomba, autobus z ewakuowanymi dziećmi uległ wypadkowi, a w ruinach zamku zauważono terrorystów! Na szczęście to tylko ćwiczenia pod kryptonimem KOBRA, które mają przygotować wszystkie służby do prawidłowego współdziałania w przypadku katastrof czy zdarzeń nadzwyczajnych. Było szybko, głośno i sprawnie. Oczywiście mamy nadzieję, że podobne sceny nigdy nie będą miały miejsca w rzeczywistości, ale egzamin próbny zaliczony!

Wczoraj (17.06.15) po uzyskaniu informacji o podłożonym w gimnazjum w Bobrownikach, pow. lipnowski, ładunku wybuchowym, dyżurny lipnowskiej policji zarządził ewakuację budynku i jednocześnie wysłał na miejsce policjantów. Po wyprowadzeniu dzieci ze szkoły mundurowi przeszukali budynek. Niestety, doszło do wybuchu i jeden z nich został ranny. Poszkodowanego ewakuowali strażacy, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do gaszenia pożaru.

Gimnazjaliści, zabrani ze szkoły autobusem, przejeżdżali właśnie przez most, gdy doszło do kolejnego wybuchu. Wypadkowi uległ autobus i dwa auta osobowe. Byli ranni i ofiary śmiertelne! Strażacy rozpoczęli akcję ratunkową. Udzielili pomocy poszkodowanym i ugasili płonące pojazdy.

Tymczasem dyżurny policji uzyskał informację, że w ruinach zamku „ktoś” zauważył zamaskowanych mężczyzn posiadających broń. Byli to zagrażający bezpieczeństwu dywersanci. Na miejsce skierowani zostali policjanci, dzięki którym planowana łodzią ucieczka, uzbrojonych mężczyzn, przez Wisłę,nie powiodła się.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem KOBRA, które mają przygotować wszystkie służby do działań w trudnych warunkach katastrof naturalnych, awarii technicznych czy nadzwyczajnych zdarzeń. W ćwiczenia oprócz policji zaangażowani byli strażacy, zespoły zarządzania kryzysowego, służby medyczne i jednostki samorządu terytorialnego.

Było szybko, głośno i sprawnie. Oczywiście mamy nadzieję, że podobne sceny nigdy nie będą miały miejsca w rzeczywistości, ale egzamin próbny zaliczony!

(KWP w Bydgoszczy / mw)

  • Scenariusz ćwiczeń KOBRA niemal jak z filmu
  • Scenariusz ćwiczeń KOBRA niemal jak z filmu
  • Scenariusz ćwiczeń KOBRA niemal jak z filmu
  • Scenariusz ćwiczeń KOBRA niemal jak z filmu
  • Scenariusz ćwiczeń KOBRA niemal jak z filmu
Powrót na górę strony