Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe łodzie policyjne na mazowieckich wodach

Data publikacji 20.06.2015

Policjanci z Płocka i Pułtuska od niedawna patrolują wody garnizonu mazowieckiego nowymi łodziami. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo wypoczywających oraz usprawni walkę z przestępczością na wodzie i terenach przywodnych.

Komenda Miejska Policji w Płocku oraz Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku otrzymały nowe i dobrze wyposażone łodzie. Zostały one zakupione przez Komendę Główną Policji i współfinansowane przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki nowym nabytkom, policjanci będą mogli szybko i sprawnie interweniować, gdy zagrożone jest życie i zdrowie wypoczywających nad rzeką. Należy zaznaczyć, że łodzie umożliwiają skuteczną walkę z przestępczością na wodach i terenach przybrzeżnych.   

Łódź aluminiowa płaskodenna Cencept, którą otrzymała pułtuska policja wyposażona jest w silnik zaburtowy strugo wodny. Lekkie rozkładane zadaszenie znajdujące się na łodzi umożliwia korzystanie, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Do Płocka, trafiła motorówka SPORTIS S-6500/K wyposażona w silnik marki Yamaha o mocy 200 KM. Duże okna i szyberdach, który pełni rolę włazu pokładowego, zapewniają bardzo dobrą widoczność z kabiny, która jest przestronna i wyposażona w ogrzewanie.

Obydwie łodzie umożliwiają bardzo szybkie dotarcie w miejsce zagrożenia. Wyposażone są  w środki ratunkowe, m.in. koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek, środki łączności, sygnały świetlne i dźwiękowe oraz światła dalekosiężne. Łodzie są stabilne i na tyle duże, że na ich pokładzie można przeprowadzać reanimację, udzielać pierwszej pomocy. Służyć mogą również do przewozu ładunków. Funkcjonariusze zostali zaopatrzeni także w sonar, który zmontowany jest na łodzi i umożliwia przeczesywanie dna rzeki, usprawniając działania poszukiwawcze.

(KWP w Radomiu / dm)

Powrót na górę strony