Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurier dostarczył oszustom przesyłkę i ..... policjantów

Data publikacji 21.06.2015

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Braniewa i KWP w Olsztynie zatrzymali parę podejrzaną o szereg oszustw. Mieszkańcy Grudziądza przedstawiali się, jako zainteresowani zakupem np. zestawu do gier. Potem w rozmowie przekonywali sprzedawcę, że szybko potrzebują sprzętu, ponieważ ma on być prezentem dla dziecka. Oczywiście na potwierdzenie swoich słów przesyłali zeskanowany przelew, który potwierdzał fakt wysłania pieniędzy przez klientów na konto sprzedającego. Jednak gotówka nie trafiała do odbiorcy. Przedsiębiorca, którego raz oszukali podejrzani, kiedy podając się już za kogo innego chcieli uderzyć ponownie, zgłosił się na Policję.

Współpraca braniewskich i olsztyńskich policjantów doprowadziła do zatrzymania dwóch osób dokonujących oszustw poprzez portal internetowy. Bezrobotni sprawcy działali na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i tam też zostali zatrzymani na gorącym uczynku.

Zależy mi na szybkiej przesyłce, bo to prezent dla dziecka

27-letni mężczyzna wspólnie z 21-letnią znajomą wpadli na pomysł oszukiwania sprzedawców, którzy oferowali wartościowe rzeczy na portalach internetowych. Sprawcy najpierw kontaktowali się ze sprzedającym, rozmawiając wzbudzali zaufanie, chcieli szybko dokonać transakcji, ponieważ jak mówili, zależało im bardzo na czasie i przesłaniu towaru, ponieważ miał to być prezent dla ich dzieci.

Kiedy sprzedający zgadzał się na szybką wysyłkę, po otrzymaniu zeskanowanego potwierdzenia wpłaty żądanej kwoty, poprzez kuriera dostarczał towar. Jednak potwierdzenia wpłaty były fałszywe. Na konto sprzedawcy, mimo przesłania paczki, nie wpływały żadne środki.

Tak też się stało w przypadku jednego z przedsiębiorców z powiatu braniewskiego. Raz mężczyzna został oszukany na 3 tysiące złotych. Wysłał oszustom  dwa zestawy do gier. Kiedy po jakimś czasie skontaktowali się  z nim kolejni klienci, mężczyzna wyczuł próbę przestępstwa i zgłosił się na Policję.

Kurier z paczką i policjantami

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie, do których koledzy z Braniewa zwrócili się o pomoc, ustalili kim mogą być oszuści.

Kiedy w Grudziądzu kurier przyjechał w kolejne miejsce przekazania paczki, które wskazali podejrzani klienci, z samochodu wyszli także policjanci. 

Kobieta zatrzymana na miejscu była kompletnie zaskoczona. Wkrótce do niej dołączył jej wspólnik.

Zarzuty

Wczoraj mężczyźnie i kobiecie przedstawiono zarzut dokonania oszustw. Prokurator zastosował wobec nich dozór Policji. Za oszustwa, podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci radzą, jak ustrzec się przed internetowymi oszustami

  • Nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu, upewnij się.
  • Przy zakupie, bądź sprzedaży towaru każdorazowo sprawdź osobę w zakładkach portali internetowych udostępniających opinię innych użytkowników.
  • Nie daj się zwodzić miłymi rozmowami telefonicznymi.
  • Kiedy ktoś dzwoni i prosi cię podając różne argumenty o szybsze przesłanie paczki, poczekaj aż wpłyną pieniądze na twoje konto. Wtedy masz pewność że nie rozmawiałeś z oszustem.
  • Sprawdź dodatkowo
  • Internet jest bazą wielu informacji, powstaje wiele blogów, stron internetowych zakładanych przez osoby które zostały oszukane. Wpisując imię i nazwisko sprzedającego/kupującego czy nawet tylko jego nr telefonu, otrzymasz informację czy osoba ta nie należy do kręgu osób podejrzanych.
  • W razie wątpliwości zawsze mamy możliwość otwarcia przesyłki w obecności kuriera.
  • Jak najszybciej poinformuj Policję

Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie oficerowi dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach, bądź stawcie się osobiście w komendach policji.

(KWP w Olsztynie / dm)

Powrót na górę strony