Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wynieśli pamiątki z Auschwitz

Data publikacji 23.06.2015

Fragment maszynki do włosów, fragment łyżeczki, guzików oraz dwóch szkieł mogących pochodzić z terenu Muzeum w Brzezince zabezpieczyli policjanci przy dwóch angielskich turystach zwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Mężczyźni zostali zatrzymani i przesłuchani. W sprawie tej prowadzone są czynności związane z przywłaszczeniem przedmiotów, które stanowią dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury, na szkodę Muzeum Auschwitz Birkenau. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W dniu 22 czerwca 2015 w godzinach popołudniowych policjanci zostali powiadomieni przez straż muzealną o podejrzeniu kradzieży fragmentu maszynki do włosów, fragmentu łyżeczki, guzików oraz dwóch szkieł mogących pochodzić z terenu Muzeum w Brzezince. Przedmioty te zostały ujawnione i zabezpieczone po przeszukaniu, u dwóch obywateli Anglii zwiedzających Muzeum, a prawdopodobnie zostały przywłaszczone w rejonie magazynu nr 5 tzw. „Kanady”. Mężczyźni  zostali zatrzymani i jeszcze wczoraj w godzinach popołudniowych przesłuchani w obecności biegłego tłumacza języka angielskiego.

W chwili obecnej, obcokrajowcy przebywają w policyjnym areszcie, gdzie oczekują na dalsze decyzje. W sprawie tej prowadzone są czynności związane z przywłaszczeniem przedmiotów, które stanowią dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury, na szkodę Muzeum Auschwitz Birkenau.

Za popełnienie przestępstwa zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

  • Zdjęcie z Muzeum Auschwitz – Birkenau teren Muzeum Brzezince, miejsce znalezienia fragmentów maszynki , fragmentu łyżeczki oraz dwóch szkieł.
  • Zdjęcie z Muzeum Auschwitz – Birkenau teren Muzeum Brzezince, miejsce znalezienia fragmentów maszynki , fragmentu łyżeczki oraz dwóch szkieł.
Powrót na górę strony