Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs samoobrony z Agnieszką Rylik

Data publikacji 01.12.2007

Już prawie 1200 radomianek ukończyło bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet, organizowane przez Sekcję Prewencji KMP Radom i Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto”. Patronem zakończonego właśnie, jubileuszowego XX Kursu była mistrzyni świata w boksie Agnieszka Rylik, która wręczyła wszystkim paniom dyplomy.

Pomysł zorganizowania kursu, na którym kobiety mogłyby nauczyć się, jak bronić się przed niebezpieczeństwem, zrodził się u policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu w 1999 roku.

Na pierwsze zajęcia kobiety przychodziły trochę nieśmiało. Jednak w mieście szybko rozeszła się wieść, że warto w nich uczestniczyć, że warto się czegoś nauczyć i z kursu na kurs kobiet przybywało. Zajęcia z paniami prowadzi German Anfinogenov, ceniony trener teakwon-do. Przez osiem lat przeszkolił prawie 1200 kobiet.

Radomski pomysł stał się fenomenem w skali kraju. Kobiety wyzbyły się oporów, wstydu i zaczęły przychodzić na treningi. W organizację zaangażowała się policja, władze miasta, szkoła, która udostępniła za darmo salę gimnastyczną oraz firma ubezpieczeniowa, która bezpłatnie ubezpiecza panie od nieszczęśliwych wypadków. Jedną z edycji organizatorzy musieli przenieść ze szkolnej sali do hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ponieważ zgłosiło się prawie 120 kobiet. Na specjalne życzenie pań na szkoleniu pojawiły się również zagadnienia zakresu obrony koniecznej oraz przemocy domowej.
Uczestniczki kursu oprócz zajęć fizycznych biorą udział w spotkaniach z psychologiem, dzięki czemu kobiety podnoszą nie tylko swoją sprawność fizyczną, ale także wiedzę wiktymologiczną i prawną. Średnia wieku uczestniczek zaskoczyła wszystkich. Najstarsza radomianka, która ukończyła kurs samoobrony miała 76 lat.

Uroczyste zakończenie XX edycji kursu samoobrony rozpoczyna kolejną akcję radomskiej policji. Wydrukowanych zostało kilka tysięcy specjalnych broszur „Bezpieczna kobieta”, które będą systematycznie trafiać do pań podczas spotkań z policjantami. W książeczkach znajdują się porady z zakresu form obrony w przypadku bezpośredniego zagrożenia np. gwałtem, przedstawione zostaną porady, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, jak ochronić siebie i swoje mienie. Przedstawione zostaną formy przemocy domowej, poza tym w broszurze znajdą się także porady prawne z zakresu obrony koniecznej, zasad udzielania pierwszej pomocy, porady psychologów, a także telefony i adresy wszystkich jednostek policji i instytucji pomocowych dla kobiet.
Powrót na górę strony