Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał dopłaty rolnicze

Data publikacji 26.06.2015

Prokuratura i Policja zakończyła aktem oskarżenia sprawę dotyczącą wyłudzenia prawie 100 tys. złotych i usiłowania wyłudzenia kolejnych 50 tys. z dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych. Za te oszustwa oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W czerwcu tego roku policjanci z Komisariatu Policji w Szprotawie i Prokuratura Rejonowa w Żaganiu zakończyli aktem oskarżenia sprawę przeciwko 59-letniemu mężczyźnie, mieszkańcowi powiatu żagańskiego. Mężczyzna jest oskarżony o to, że w okresie od 17 kwietnia 2007 r. do 14 maja 2013 r. w Szprotawie składał w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych i pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, podając w nich nieprawdziwe dane. Tym samym wyłudził i usiłował wyłudzić nienależne mu dopłaty bezpośrednie  do gruntów rolnych.

W czasie prowadzonego postępowania przygotowawczego policjanci ustalili, że dane, które we wnioskach podawał oskarżony, miały istotne znaczenie dla uzyskania wsparcia finansowego przyznawanego ze środków unijnych i środków krajowych. Dotyczyły one podawanych przez oskarżonego powierzchni działek rolnych, na których miała być prowadzona działalność rolnicza.  W rzeczywistości na działkach tych stwierdzono zaniechanie działalności rolniczej, znajdowały się tam jedynie nieużytki porośnięte 6 - 8-letnimi drzewami oraz samosiewami tych drzew                                     .                     

59-letni mężczyzna jest oskarżony o siedmiokrotne wprowadzenie w błąd pracowników biura i doprowadzenie do nienależnego przyznania mu dotacji za lata 2007, 2008, 2009, 2010 i 2012 na ponad 97 tys. złotych. Ponadto mężczyzna jest oskarżony  o usiłowanie wyłudzenia dotacji za 2011 i 2013 rok na ponad 50 tys. złotych. Za te oszustwa oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.  

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Powrót na górę strony