Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Misie bezpieczeństwa wspierają dzieci

Data publikacji 26.06.2015

Każdego roku policjanci podejmują wiele interwencji, których uczestnikami są dzieci. W celu zmniejszenia u najmłodszych traumy po przeżytych zdarzeniach, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu zainicjowała program „Miś bezpieczeństwa”. Akcja funkcjonuje już od ponad 7 miesięcy. W tym czasie prawie 750 pokrzywdzonych dzieci w Wielkopolsce otrzymało od policjantów maskotkę.


Wielkopolska Policja podejmuje każdego roku tysiące interwencji. W wielu z nich uczestniczą dzieci. Udział w wypadku drogowym czy każdy inny przypadek krzywdzenia, może na stałe zapisać się w psychice młodego człowieka. Skutki, jakie dziecko ponosi w wyniku takich zdarzeń można rozpoznać w jego rozwoju oraz funkcjonowaniu emocjonalnym. Szczególnie długotrwałe krzywdzenie powoduje urazy u dziecka oraz może wywołać zespół stresu pourazowego. Objawami są między innymi nawracające i natrętne wspomnienia oraz koszmary senne dotyczące zdarzenia.

Konieczne jest, aby dziecko, po traumatycznym zdarzeniu jak najszybciej otrzymało wsparcie. Bardzo często miś jest obok rodzica czy opiekuna pierwszym świadkiem uśmiechów oraz łez dziecka. To przemyślenie stało się inspiracją do podjęcia ważnej inicjatywy, jaką stanowi program „Miś bezpieczeństwa”. Akcja jest formą pomocy dla skrzywdzonych dzieci. Polega na wręczeniu maluchowi przez policjanta maskotki, która odwróci jego uwagę od trudnej sytuacji.

Program „Miś bezpieczeństwa” ruszył w Światowy Dzień Pluszowego Misia, 25 listopada ubiegłego roku. Do tej pory wielkopolscy policjanci przekazali 747 maskotek. Najczęściej misia otrzymywały dzieci do 6 roku życia. Często zabawka trafiała także do osób w wieku od 7 do 13 lat. Stróże prawa wręczali misie bezpieczeństwa głównie podczas interwencji domowych. W 200 przypadkach maskotki miały odwrócić uwagę dzieci poszkodowanych w wypadkach na drodze.

Program został przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Wielkopolscy funkcjonariusze realizują akcję  we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Każdy miś ubrany jest w koszulkę, na której znajduje się dziecięcy numer zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) oraz numery alarmowe Policji (997 oraz 112).

Inicjatywa stanowi uzupełnienie realizowanych praktyk policyjnych na rzecz małoletnich ofiar przestępstw, poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i podczas przemocy domowej. Te osoby są szczególnie narażone na traumę, której mają przeciwdziałać nowi przyjaciele – misie bezpieczeństwa.

(KWP w Poznaniu / dm)

Powrót na górę strony