Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Operacja "Pangea"

Data publikacji 27.06.2015

Zakończyła się ósma odsłona międzynarodowej operacji "Pangea", której celem jest walka z nielegalną sprzedażą internetowa sfałszowanych i nielegalnych leków. W tym roku wzięło w niej udział 115 państw na całym świecie. W Polsce zabezpieczono 20 tys. sztuk leków o wartości przekraczającej 240 tys. złotych. Operacja jest koordynowana przez Interpol.

W tegorocznej edycji Operacji "Pangea"  w Polsce udział wzięły, podobnie jak w latach ubiegłych, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Służba Celna oraz Policja. Podczas operacji zabezpieczono 20 tys. sztuk leków, głównie tabletek, o wartości przekraczającej 244 tys. złotych. Zatrzymano 4 osoby. Całość operacji w Polsce koordynowało Krajowe Biuro Interpolu Warszawa, którego funkcję pełni Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP.

Operacja "Pangea" jest największą międzynarodową operacją wymierzoną w nielegalną sprzedaż internetową sfałszowanych i nielegalnych leków. Jest ona wymierzona w trzy główne komponenty wykorzystywane w nielegalnym handlu internetowym: infrastrukturę internetową, systemy płatności internetowej oraz usługi pocztowe oraz w osoby stojące za nielegalną działalnością. W tym roku wzięło w niej udział 115 państw na całym świecie. Trwała od 19 maja do16 czerwca.

Celem operacji jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat niebezpieczeństwa wystąpienia poważnego ryzyka dla zdrowia w przypadku zażywania leków bez konsultacji z lekarzem oraz kupowania leków i produktów medycznych na nielegalnych stronach internetowych - brak bowiem wtedy  gwarancji, że zakupione leki są oryginalne i bezpieczne. Stosowanie takich leków może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zgonu konsumenta. Ponadto zakup leków z nielegalnie działających aptek i sklepów internetowych wiąże się z ryzykiem oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych, kradzieży tożsamości oraz naraża użytkownika na złośliwe oprogramowanie komputerowe.

(BMWP KGP / mg)   

 

 

 

Powrót na górę strony