Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi wnuczkowie w rękach policjantów

Data publikacji 30.06.2015

Policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, których podejrzewają o oszustwa metodą „na wnuczka”. Zdaniem funkcjonariuszy, mężczyźni oszukali co najmniej 20 osób z całej Polski na blisko 700 tys. złotych. Podejrzani mają 45 i 56-lat. Podczas zatrzymania, młodszy z mężczyzn próbował przejechać samochodem interweniującego policjanta. Za oszustwo mężczyznom może grozić do 8 lat więzienia, za czynną napaść na policjanta do lat 12.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, przy współpracy z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o szereg oszustw metodą „na wnuczka”.

Śledczy ustalili, że mężczyźni działali od sierpnia 2014 roku na terenie całego kraju. Oszukanych zostało co najmniej 20 seniorów, miedzy innymi z województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz lubuskiego. Oszukani łącznie stracili blisko 700 000 złotych. Seniorzy tracili od 5 000 do nawet 195 000 złotych.

Pracujący nad sprawą oszustw policjanci ustalili, że do seniorów dzwonił mężczyzna, który podawał się za krewnego lub funkcjonariusza Policji. Następnie informował, że doszło do wypadku. Warunkiem uniknięcia odpowiedzialności, było wpłacenie określonej kwoty. Zatrzymani mężczyźni mieli zajmować się odbiorem gotówki od pokrzywdzonych. Wśród oszukanych, była także mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, która we wrześniu ubiegłego roku straciła 24 000 złotych.

Funkcjonariusze z Kędzierzyna-Koźla ustalili, że związek z oszustwem może mieć 56-latek z województwa dolnośląskiego. Mężczyzna został zatrzymany pod koniec ubiegłego roku w swoim domu na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Policjanci podejrzewali jednak, że nie działał sam. Kolejnego mężczyznę, mającego związek z procederem, stróże prawa z Kędzierzyna-Koźla i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali we Wrocławiu. Jest to 45-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas zatrzymania mężczyzna próbował potrącić samochodem interweniujących funkcjonariuszy.   

Policjanci prowadzący śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu zebrali dowody pozwalające na przedstawienie zatrzymanym mężczyznom łącznie 27 zarzutów związanych z oszustwem. Młodszy z mężczyzn usłyszał także zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy, za co może mu grozić nawet do 12 lat więzienia.  Prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanych na poczet obowiązku naprawienia wyrządzonej pokrzywdzonym szkody.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. W razie jakikolwiek podejrzeń i wątpliwości natychmiast powiadamiajmy o wszystkim policjantów.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony