Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci testują samochody o napędzie elektrycznym

Data publikacji 30.06.2015

To kolejne pojazdy po segwayach i meleksach sprawdzanych już przez małopolską Policję, które w przyszłości mogą być odpowiedzią na ekologiczne potrzeby regionu. Małopolska Policja od kilku już lat wychodząc naprzeciw potrzebom ekologii a także poszukując rozwiązań służących bezpośredniemu kontaktowi policjanta z mieszkańcami i turystami - testuje różne rodzaje pojazdów, głównie o napędzie elektrycznym, które w przyszłości mogłyby skutecznie zasilić naszą flotę.

Oprócz policyjnych patroli rowerowych, które systematycznie od lat wpisują się w krajobraz krakowskiego Starego Miasta, funkcjonariusze testowali już i inne alternatywne środki transportu.  Segwaye, dwukołowe, jednoosobowe pojazdy elektryczne, pojawiły się latem ubiegłego roku w rejonie Rynku Głównego. Pojazdy te zastępowały patrole piesze na tym obszarze.

Na początku bieżącego roku krakowscy policjanci testowali pojazd o napędzie elektrycznym marki John Deere Gator TE.  Pojazd wolnobieżny – podobny do meleksa - o napędzie elektrycznym przez miesiąc pojawiał się głównie w centrum Krakowa, patrolowano nim bulwary wiślane, teren wokół Rynku Głównego oraz Plant. Pojazd stanowił ułatwienie dla między innymi służb ruchu drogowego.

11 czerwca 2015 r. małopolska Policja podpisała z Grupą PGD umowę użyczenia samochodu Nissan NV200 typu kombivan o napędzie elektrycznym. Umowę w imieniu Małopolskiego Komendanta  Wojewódzkiego Policji podpisał  Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Jacek Fabisiak. Pojazd przez dwa tygodnie był testowany przez małopolskich policjantów.

25 czerwca podpisano kolejną umowę, tym razem na użyczenie do testowania samochodu osobowego Nissan Leaf  również o napędzie elektrycznym. Pojazdy już pojawiły się na krakowskich ulicach.

Obydwa pojazdy mają podobne parametry techniczne jak i cenę. Zasięg do 130 km. Prędkość maksymalna do 120 km/h. Czas ładowania akumulatorów z sieci 230V do 8 godzin. Koszty eksploatacji pojazdów wynoszą ~ 8zł / 100km.

(KWP w Krakowie / mw)

  • Testowane auto
  • Małopolscy policjanci testują samochody o napędzie elektrycznym
  • Testowane auto
  • Testowane auto
Powrót na górę strony