Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli w policyjną zasadzkę, kiedy usiłowali wymusić pieniądze

Data publikacji 01.07.2015

W policyjną zasadzkę zorganizowaną przez policjantów z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie wpadli członkowie szajki przestępczej, którzy zastraszali 40-letnią businesswoman dewastując jej samochód, niszcząc elewację domu i wymuszając od niej pieniądze. W tle sprawy jest także sfałszowany przez nich weksel na ponad 1,5 mln złotych. Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty. Zastosowano wobec nich dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Cała historia  rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Poszkodowana 40-letnia kobieta jest współudziałowcem w jednej ze spółek deweloperskich na krakowskim rynku. Spółkę tworzy wraz z dwiema innymi paniami. Najprawdopodobniej przestępcy sądzili, że kobiety prowadzące dobrze prosperującą firmę będą łatwymi ofiarami.  

Na celowniku przestępców jednak najpierw znalazła się 54-letnia współwłaścicielka firmy, którą postanowiono "wrobić” w weksel na 1 650 tys. złotych. W tym celu spreparowano taki środek płatniczy, który miał ją obciążyć na niebotyczną kwotę. Jak się jednak okazało, plan nie wypalił, bo weksel miał braki formalne i nie udało się go zrealizować. ( 54-latka nie miała pojęcia, że o mały włos nie znalazła się w poważnych tarapatach finansowych. O istnieniu weksla dowiedziała się od policjantów ).

Dlatego też, przestępcy zwrócili uwagę na kolejną współwłaścicielkę firmy, 40-letnią kobietę. To ona miała stać się dla nich źródłem dochodu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy sprawcy parokrotnie dewastowali jej samochód, poprzez np. wybicie szyb kamieniami. Wraz ze zniszczeniami pojawiły się także żądania finansowe. Sprawcy zażyczyli sobie ponad 300 tysięcy złotych, wspaniałomyślnie godząc się na zapłatę w ratach. Kobieta jak zeznała policjantom, zapłaciła już 15 tys. złotych. 

W maju br. oprócz wybicia szyb w samochodzie sprawcy uszkodzili także elewację domu kobiety oraz kostkę brukową przez budynkiem oblewając ją kolorową substancją. W tym przypadku straty wyniosły ok. 150 tys. złotych. Sprawcy znowu skontaktowali się w sprawie pieniędzy. Zdesperowana kobieta zgłosiła sprawę na Policji.

22 czerwca br. doszło do spotkania w sprawie przekazania pieniędzy w jednej z krakowskich restauracji. Spotkanie było policyjną zasadzką w trakcie której funkcjonariusze zatrzymali 3 podejrzanych. Dwa dni później zatrzymano następną osobę,a wczoraj w ręce stróżów prawa wpadł kolejny mężczyzna zamieszaney w tę sprawę.

Pięcioro sprawców  (w wieku od 34 do 57 lat) usłyszało już  zarzuty wymuszenia rozbójniczego oraz podrobienia środka płatniczego. Zastosowano wobec nich dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony