Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano obywatela Łotwy poszukiwanego ENA

Data publikacji 01.07.2015

Pińczowscy kryminalni we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji oraz kielecką Sekcją Antyterrorystyczną przeprowadzili udaną akcję zatrzymania obywatela Łotwy, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Był to efekt pracy policjantów, z której wynikało, że przebywający na terenie jednej z podpińczowskich miejscowości obywatel Łotwy jest poszukiwany nakazem wystawionym przez niemieckie organy ścigania. Zgromadzone w tej sprawie materiały wskazywały, że mężczyzna popełnił ciężkie przestępstwa przeciw zdrowiu, życiu oraz mieniu. Mógł także być niebezpieczny.

W związku z tym, w działaniach wzięli udział nie tylko funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie, ale również kieleckiej Sekcji Antyterrorystycznej. 38-latek w chwili zatrzymania był całkowicie zaskoczony zaistniałą sytuacją. Zaraz po tym trafił do policyjnej izby zatrzymań, a następnie został oddany do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Postanowieniem Sądu Okręgowego w Kielcach zastosowano wobec zatrzymanego areszt tymczasowy celem wszczęcia procedury ekstradycyjnej do Niemiec.

Jednak to nie wszystko w tej sprawie. W czasie akcji okazało się, że mężczyzna przebywa w obecności 40- letniej kobiety, która również była poszukiwana przez Prokuraturę Rejonową w Opolu.

Przypomnijmy:

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) to znacznie uproszczona forma ekstradycji dotycząca państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki niej możliwe jest zatrzymanie i aresztowanie osoby, wobec której sąd lub prokuratura obcego państwa wydała taką decyzję, a następnie wydanie jej do kraju, który wystawił ENA.

(KWP w Kielcach / mw)

Film Policyjni antyterroryści zatrzymują poszukiwanego

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policyjni antyterroryści zatrzymują poszukiwanego (format flv - rozmiar 8.53 MB)

Powrót na górę strony