Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbował wyłudzić 100 tys.zł odszkodowania - zlecił podpalenie

Data publikacji 03.07.2015

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 3 mężczyzn podejrzanych o udział w podpaleniu lokalu. Jak wykazało śledztwo, podpalenie zlecił 39-letni dzierżawca pomieszczenia. Mężczyzna chciał w ten sposób wyłudzić ponad 100 tys. złotych odszkodowania. Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

W wakacje ubiegłego roku, policjanci z Kędzierzyna-Koźla zostali poinformowani o pożarze jednego z lokali w powiecie. Straty oszacowane zostały na blisko 60 tys.zł złotych. Skierowana na miejsce zdarzenia grupa dochodzeniowo-śledcza wstępnie ustaliła, że mogło dojść do podpalenia.

Wyjaśnianiem sprawy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu, zajęli się kędzierzyńscy policjanci. Na miejscu przestępstwa funkcjonariusze zabezpieczyli ślady. Zbierali i łączyli ze sobą wszelkie informacje, które mogły naprowadzić ich na trop podpalacza. Wielomiesięczna praca policjantów przyniosła efekty, a hipoteza funkcjonariuszy potwierdziła się.

Zabezpieczony materiał dowodowy oraz praca operacyjna policjantów pozwoliły na wytypowanie osoby podejrzanej o podpalenie lokalu. Okazał się nim 26-letni mieszkaniec Gliwic. Jak ustalili kryminalni, mężczyzna miał działać na zlecenie 39-letniego dzierżawcy lokalu, który w ten sposób chciał wyłudzić od ubezpieczalni ponad 100 tys.  złotych odszkodowania. W związku z tym, za pośrednictwem znajomego, podejrzany dotarł do 26-latka, który za 2 tys. złotych zgodził się podłożyć ogień w obiekcie.

W tej sprawie policjanci zatrzymali 3 mieszkańców Gliwic. Mężczyźni usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. 

39-latkowi grozi do 8 lat więzienia. Mężczyzna, który miał pomagać oraz nakłaniać 26-latka do podpalenia, musi się liczyć z karą 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast podejrzanemu 26-latkowi, który działał w warunkach recydywy, grozi do 12 lat więzienia.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony