Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pobierali gotówkę podrobionymi kartami bankomatowymi

Data publikacji 27.02.2006

W piątek 24 lutego br. policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali dwóch Białorusinów, którzy pobierali z bankomatów gotówkę podrobionymi kartami bankomatowymi.

Mężczyźni wpadli na gorącym uczynku przy jednym z białostockich bankomatów, w momencie wypłacania pieniędzy. Do zatrzymania doszło dzięki współpracy policji z bankiem, z którego od listopada 2005 roku pobierane były pieniądze z amerykańskich kart. Niekiedy takie karty były wciągane przez bankomat i blokowane.

Nasileniem nielegalnych transakcji była połowa lutego tego roku. Zatrzymani, 24 i 28-latek, kilka razy w tygodniu przekraczali granicę i przyjeżdżali do Białegostoku. Działali po zmroku, gdy przy bankomatach był mniejszy ruch. Mimo to kamery bankowe zarejestrowały ich działania.
Skąd zatrzymani mężczyźni mieli karty, w jaki sposób były one podrabiane i czy Białorusini działali sami, z pewnością wyjaśni prowadzone przez nas postępowanie. Nie wykluczamy, że przestępcy w podobny sposób działali na terenie całego kraju.

Przy zatrzymanych znaleziono łącznie 27 podrobionych kart bankomatowych wraz z numerami PIN spisanymi na oddzielnych kartkach. Oprócz kart mężczyźni posiadali przy sobie 15.500 zł pobranych w piątkowy wieczór.

Sprawcy zostali doprowadzeni do sądu. Za podrabianie lub przerabianie środków płatniczych kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Wszystkie osoby, które padły ofiarą bankomatowych oszustów, albo jeszcze o tym mogą nie wiedzieć proszone są o kontakt z wydziałem do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pod numerem telefonu 085 677 31 10 lub 997.
Powrót na górę strony