Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internet - TYLKO UWAŻAJ!

Data publikacji 06.07.2015

Od dziś ulicami Poznania jeździ bardzo charakterystyczny tramwaj. Cały spowity siecią - z jednej strony jasną, kolorową, z drugiej czarno-białą. Z jednej strony widnieją krótkie hasła „tylko czat”, „tylko zdjęcie”, „tylko komentarz”, z drugiej - wielki czarny pająk ostrzega nas: TYLKO UWAŻAJ! W ten sposób policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu chcą zwrócić uwagę poznaniaków na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Uroczysta inauguracje tego profilaktycznego przedsięwzięcia odbyła się w zajezdni tramwajowej na ul. Głogowskiej w Poznaniu.

Internet bez wątpienia jest dobrodziejstwem naszych czasów. Dzięki niemu świat stoi otworem, a wiedza, nawet ta najbardziej specjalistyczna jest na wyciągnięcie ręki. Nie wychodząc z domu możemy zajrzeć w najodleglejszy zakątek świata. Możemy zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje. Niestety jest też druga strona medalu. Sieć to miejsce, gdzie złudne poczucie anonimowości użytkowników generuje różnego rodzaju przestępczość oraz inne negatywne zachowania godzące w dobro jednostki. Przez brak czujności, niewiedzę lub nieuwagę w jednej chwili można stać się w sieci ofiarą przestępstwa albo jego sprawcą. Grupą szczególnie narażoną na cyberzagrożenia są dzieci i młodzież.

Edukacja użytkowników sieci internetowej jest jednym z priorytetów dla policyjnych profilaktyków. Każda forma zwrócenia uwagi na ten problem jest dobra. Stąd kampanie społeczne, spoty, spotkania z młodzieżą, ale nie tylko. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z partnerami; Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacją Banku Zachodniego WBK zainicjowali przedsięwzięcie profilaktyczne, które w szczególny sposób zwraca uwagę poznaniaków na cyberzagrożenia. To tramwaj, którego wyróżniający się wygląd każde nam zastanowić się o co chodzi? Z jednej strony widzimy wzór sieci, jasnej, kolorowej, z drugiej - czarną pajęczynę z wielkim czarnym pająkiem i wymownym napisem „Tylko uważaj!”. To symboliczne przedstawienie dwóch stron tej samej sieci – Internetu, i zagrożeń, które na nas czyhają. Na tramwaju znajduje się także kod QR, który można zeskanować i pobrać ze strony internetowej poradnik dotyczący cyberprzemocy.

6 lipca w zajezdni tramwajowej na ul. Głogowskiej w Poznaniu odbyła się uroczysta inauguracja przedsięwzięcia, w której uczestniczyli: Leszek Wojtasiak - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Tulibacki - Dyrektor MPK w Poznaniu, insp. Michał Domagalski - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz Marta Walaszczyk-Szymańska z Fundacji Banku Zachodniego WBK, który jest partnerem finansowym przedsięwzięcia.

Licznie na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli przedstawiciele Mediów, których obecność świadczyła o dużym zainteresowaniu omawianą tematyką.

Dzisiejsza kampania jest jedną z wielu inicjatyw profilaktycznych, które policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu podejmują w związku z projektem pod nazwą „Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych”.

(KWP w Poznaniu / mw)

  • Internet - TYLKO UWAŻAJ!
  • Internet - TYLKO UWAŻAJ!
  • Internet - TYLKO UWAŻAJ!
  • Internet - TYLKO UWAŻAJ!
  • Internet - TYLKO UWAŻAJ!
  • Internet - TYLKO UWAŻAJ!
Powrót na górę strony