Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawali nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 07.07.2015

Policjanci z Namysłowa zatrzymali dwoje mieszkańców powiatu, którzy mieli zajmować się sprzedażą przez Internet nielegalnie zdobytego oprogramowania komputerowego. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, karty bankomatowe, samochód oraz zajęli 15 kont bankowych należących do podejrzanych. Straty producentów oprogramowania wstępnie szacuje się na około 7,5 miliona złotych. Zatrzymanym grozi nawet do 10 lat więzienia.

Kryminalni z namysłowskiej komendy zajmujący się sprawą oszustw internetowych wpadli na trop osoby handlującej nielegalnym oprogramowaniem. Oferowane na jednym z portali internetowych programy sprzedawane były w zaskakująco niskich cenach. Zebrane przez policjantów dowody pozwoliły na zatrzymanie dwójki mieszkańców powiatu namysłowskiego - 23-letniej kobiety oraz 27-letniego mężczyzny.

Podczas przeszukania mieszkania zatrzymanych, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli dwa komputery stacjonarne, tablet, laptop, pieczątki figurujące na firmę założoną przez mężczyznę na terenie USA, różnego rodzaju dokumenty oraz karty płatnicze. Kryminalni zabezpieczyli także samochód osobowy wartości ponad 50 000 złotych oraz zajęli 15 kont bankowych, na których zdaniem policjantów, systematycznie wpływały pieniądze pochodzące z działalności przestępczej.

Jak ustalili zajmujący się tą sprawą policjanci, 27-latek „przepuścił” przez zajęte konta około 3 milionów złotych. Były one powiązane z aukcjami internetowymi. Następnie pieniądze przelewane były na osobiste konto 23-letniej mieszkanki Namysłowa.

Funkcjonariusze ustalili też, że zatrzymani działali od 2011 do maja 2015 roku. Sprzedając przez internet programy komputerowe, narazili producentów na stratę co najmniej 7,5 miliona złotych.

Dwójka zatrzymanych usłyszała w sumie prawie 200 zarzutów, między innymi uzyskiwania bez zgody osoby uprawnionej cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Za te przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu/ic)

Powrót na górę strony