Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5-osobowej rodzinie na jeziorze Krzywym pomogli policjanci i woprowcy

Data publikacji 07.07.2015

Silny wiatr wywrócił na jeziorze Krzywym żaglówkę, którą pływała 5-osobowa rodzina. Dzięki szybkiej reakcji policjantów i woprowców nie doszło do tragedii. Na szczęście troje dzieci i ich matka mieli na sobie kamizelki ratunkowe. Sprawnie przeprowadzona interwencja służb ratunkowych potwierdza, jak ważna i potrzebna jest ich obecność na akwenach.

Do zdarzenia doszło wczoraj na jeziorze Krzywym około godz.15:00, kiedy nagle zmieniła się pogoda, zaczął intensywnie padać deszcz i zerwał się silny wiatr. Żaglówka, na pokładzie której znajdowała się 5-osobowa rodzina z Warszawy, wywróciła się i wszyscy wpadli do wody. Troje dzieci w wieku 6, 10 i 17 lat oraz ich matka na szczęście mieli na sobie kamizelki ratunkowe. Interwencję natychmiast podjęli policyjni wodniacy oraz woprowcy, którzy znajdowali się w odległości kilkudziesięciu metrów od zdarzenia. Cała rodzina została szybko i sprawnie wciągnięta przez funkcjonariuszy na łódź. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Utonęły jedynie dokumenty i rzeczy osobiste turystów.

Przypominamy!
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie bezpieczeństwa przy uprawnianiu turystyki wodnej, statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku, gdy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających (mówimy tu o kajakach, rowerach wodnych, łodziach wędkarskich itp.).

Następnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej statek powinien być wyposażony w odpowiednie gaśnice w liczbie określonej w zależności od wielkości statku, przeznaczenia, mocy urządzeń napędowych. Tych wymagań nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawnia sportu lub rekreacji o długości kadłuba nie przekraczającej 3,5m oraz statków bez napędu

Więcej o tym, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą: Wypoczynek nad wodą. O czym warto pamiętać >>

(KWP w Olsztynie / mw)

  • Policjanci i WOPR podczas akcji ratunkowej, fot. Kamil Foryś
  • Policjanci i WOPR podczas akcji ratunkowej, fot. Kamil Foryś
  • Policjanci i WOPR podczas akcji ratunkowej, fot. Kamil Foryś
  • Policjanci i WOPR podczas akcji ratunkowej, fot. Kamil Foryś
Powrót na górę strony